Wschód w końcu pokonał Zachód

MAG
opublikowano: 05-07-2006, 00:00

Województwa wschodnie rozwijały się powyżej średniej, a zachodnie poniżej. Ale to nie znaczy, że nie ma problemu ściany wschodniej.

Cztery najbardziej zachodnie województwa w Polsce rozwijały się o 0,35 proc. wolniej od średniej, natomiast cztery najbardziej wschodnie plus świętokrzyskie wyprzedziły średnią o 0,08 proc. — oto zaskakujące wyniki raportu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową dotyczącego rozwoju polskich województw w latach 1999-2004.

— Wynik nie oznacza, że na ścianie wschodniej jest dobrze, tylko że sytuacja szybciej się poprawia. Tyle że wschodnie województwa wcale nie przeganiają zachodnich — podkreśla Maciej Tarkowski, jeden z autorów raportu.

Choć eksperci IBnGR zastrzegli, że raport nie jest oceną pracy samorządów, wyniki bardzo poruszyły ich przedstawicieli.

— Ten raport może zostać wykorzystany w kampaniach wyborczych. Nie zapominajmy, że zachodnie województwa, które jeszcze w latach 90. otrzymały unijne wsparcie, startowały z wyższego pułapu. Bardzo szanuję IBnGR, ale uważam, że nie zawsze stosuje słuszną metodologię — uważa Andrzej Dębowski, odpowiedzialny za fundusze strukturalne w urzędzie marszałkowskim województwa lubuskiego, które w raporcie jest na trzecim od końca miejscu.

— Województwom zachodnim grozi syndrom NRD, gdzie zainwestowano ogromne pieniądze, ale nie ma klimatu sprzyjającego rozwojowi. Prawdopodobnie zbyt dużo środków skierowano na infrastrukturę — ocenia Janusz Sepioł, marszałek województwa małopolskiego, które jest drugie.

Analitycy IBnGR brali pod uwagę 77 wskaźników dynamiki, w których połowę stanowią czynniki ekonomiczne, a połowę społeczne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wschód w końcu pokonał Zachód