WSiP chce znacząco poprawić wynik netto w 2006 r.

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 23-11-2005, 20:26

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne (WSiP) chcą w 2006 r. znacząco poprawić wynik netto wobec słabego 2005 r. Cel ten zamierzają osiągnąć dzięki restrukturyzacji, w tym obniżeniu w przyszłym roku kosztów ogólnego zarządu o kolejne 10 mln zł.

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne (WSiP) chcą w 2006 r. znacząco poprawić wynik netto wobec słabego 2005 r. Cel ten zamierzają osiągnąć dzięki restrukturyzacji, w tym obniżeniu w przyszłym roku kosztów ogólnego zarządu o kolejne 10 mln zł.

"Tegoroczny wynik będzie zależał nie tylko od wielkości kosztów operacyjnych, jakie poniesiemy w IV kwartale, ale także od ewentualnych decyzji dotyczących utworzenia rezerw na nasze aktywa, stany magazynowe i inwestycje w nasze spółki córki" - powiedział PAP prezes WSiP Bogusław Dąbrowski.

Przychody grupy po trzech kwartałach wzrosły o 3 proc. i wyniosły 284,6 mln zł, a jej zysk netto wyniósł 25,6 mln zł i był niższy o 32 proc. wobec podobnego okresu 2004 r. Przychody ze sprzedaży produktów i usług WSiP wyniosły po trzech kwartałach 147,3 mln zł i były niższe o 5 proc. niż rok wcześniej. Zysk netto spółki spadł w tym okresie o 53 proc. do 14,1 mln zł.

"W tym roku nie należy się spodziewać rewelacyjnego wyniku. Nie będzie działań mających na celu kreowanie zysków. Ten rok przeznaczamy na doprowadzenie do sytuacji, w której WSiP będzie działał jako firma w pełni rynkowa" - powiedział prezes. "Chcemy, żeby wszystkie procesy w firmie były przejrzyste i racjonalne, a relacje ze spółkami córkami opierały się na zasadach rynkowych. Do tego zamierzamy dojść w tym roku" - dodał.

Według niego, przyszły rok powinien przynieść 10 mln zł oszczędności grupie kapitałowej WSiP, po tym, jak w tym roku koszty samej spółki obniżone zostały o ponad 10 mln zł.

"W 2006 roku będziemy jeszcze ponosić koszty restrukturyzacji, więc wynik nie będzie najwyższy, ale zdecydowanie lepszy od wyniku tegorocznego" - dodał.

Restrukturyzacja w firmie już się rozpoczęła; zawieszono  jedno z pism wydawanych przez WSiP. Pozostałe czasopisma mają wkrótce przejąć nowi inwestorzy, ale wpływy z ich sprzedaży nie będą znaczące. Prezes poinformował, że prowadzone są też rozmowy o przejściu do nowych wydawców części pracowników WSiP z działu czasopism, w którym zatrudnionych jest obecnie ok. 30 osób. W samej spółce pracuje ok. 420 osób, a w całej grupie ok. 760.

"Będziemy prowadzili z pracownikami rozmowy na temat docelowego modelu zatrudnienia. Przewidujemy ograniczenie zatrudnienia i dojście do optymalnego poziomu na koniec 2006 roku" - powiedział Dąbrowski.

Obecnie WSiP dysponuje ok. 100 mln zł gotówki i nie jest wykluczone, że firma podzieli się nią z akcjonariuszami. "Nie będziemy w nieskończoność trzymać tej gotówki, bo nie potrzebujemy jej do bieżącej działalności. Poziom inwestycji, m.in. przejęć, też nie wyczerpuje tych zasobów, tym bardziej, że możemy pozyskać finansowanie zewnętrzne" - powiedział prezes.

W 2004 r. WSiP wypłacił 11,25 mln zł na dywidendę z prawie 11,6 mln zł zysku netto spółki, który zmniejszył się wobec 2003 r. (30,3 mln zł). Przychody spółki spadły w ubiegłym roku do 204,6 mln zł z 213,7 mln zł. Grupa zanotowała spadek zysku netto do 5,5 mln zł z 24,2 mln zł, przy wzroście przychodów do 309,3 mln zł z 279,4 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane