WSJ: Boeing mógł nie poinformować na czas przewoźników o niebezpieczeństwie

opublikowano: 13-11-2018, 10:43

The Wall Street Journal twierdzi, że Boeing nie poinformował na czas przewoźników o potencjalnie niebezpiecznym elemencie nowego systemu kontroli lotu, który obecnie jest podejrzewany o przyczynienie się do niedawnej katastrofy maszyny linii Lion Air.

Wspomnianym elementem jest automatyczny system zapobiegania przeciągnięciu stosowany w samolotach Boeing 737 MAX 8 i MAX 9, wskazuje WSJ powołując się na anonimowe źródła z branży lotniczej. Wadą systemu jest podobno to, że może on spowodować obniżenie dziobu samolotu tak nieoczekiwanie i mocno, iż piloci nie są w stanie dostatecznie szybko zareagować aby uniknąć nurkowania.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
None
None

W październiku Boeing 737 MAX 8 indonezyjskiej linii Lion Air runął do morza krótko po starcie z lotniska w Dżakarcie. Na pokładzie było 189 osób. Nikt nie przeżył.

Boeing ujawnił możliwość błędu w systemie w biuletynie, który linie lotnicze otrzymały około tydzień po katastrofie maszyny Lion Air.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, wsj.com

Polecane