WSJ: Chiny przygotowują się na kryzys w Korei Północnej

PAP
opublikowano: 25-07-2017, 06:50
aktualizacja: 25-07-2017, 06:50

Chiny wzmacniają zabezpieczenia na granicy z Koreą Północną, przygotowując się na potencjalny kryzys w tym kraju - poinformował dziennik "Wall Street Journal". Wśród podjętych przez Pekin działań gazeta wymienia budowę bunkrów dla ludności cywilnej.

Zobacz więcej

FOT. Bloomberg

Państwo Środka wzmacnia zabezpieczenia na liczącej ok. 1400 km granicy chińsko-północnokoreańskiej od 2006 roku, gdy reżim w Pjongjangu po pierwszy przeprowadził próbę z bronią jądrową - podał "WSJ" w poniedziałek wieczór czasu lokalnego na stronie internetowej, powołując się na chińskie wojsko, dane z chińskich stron rządowych oraz chińskich i zagranicznych ekspertów.

Na wybranych odcinkach granicy stanęło ogrodzenie, zwiększono liczbę patroli, a na północnym wschodzie kraju dokonano przegrupowania sił zbrojnych - dodaje gazeta.

Rząd Chin wielokrotnie oświadczał, że problemu Korei Północnej nie da się rozwiązać drogą militarną.

W poniedziałek rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych w Pekinie Wu Qian powiedział, że wojsko chińskie nie może odpowiadać na "hipotetyczne pytania" o to, jak zareagowałoby na ewentualny wybuch konfliktu zbrojnego na Półwyspie Koreańskim.

Chiny, których siły zbrojne przechodzą obecnie reorganizację i modernizację, od dawna obawiają się, że wojna lub rozruchy w którymś z sąsiednich krajów mogłyby łatwo rozprzestrzenić się przez nieszczelne granice na państwo chińskie. Z tego powodu rząd wzmocnił zabezpieczenia na potencjalnie zagrożonych granicach, np. z Birmą - pisze "Wall Street Journal".

Korea Płn. kontynuuje program jądrowy i próby rakietowe mimo zakazujących tego rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i międzynarodowych sankcji. Reżim przeprowadził dotychczas pięć testów z użyciem broni jądrowej, a na początku lipca ogłosił, że dokonał pierwszej udanej próby międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM), zdolnego - jak podały północnokoreańskie media - "uderzyć w każde miejsce na świecie".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Polityka / WSJ: Chiny przygotowują się na kryzys w Korei Północnej