Czytasz dzięki

WSJ: zdecydowana większość ekonomistów chce pozostania Yellen

opublikowano: 11-09-2017, 10:57
aktualizacja: 11-09-2017, 10:57

Trzech na czterech ekonomistów ankietowanych przez The Wall Street Journal chce, aby Janet Yellen pozostała szefową Banku Rezerwy Federalnej.

Prezydent Donald Trump na początku lutego wskaże, kto pokieruje bankiem centralnym USA. Większość ekonomistów ankietowanych przez WSJ jest za kontynuacją.

Zobacz więcej

Janet Yellen

Bloomberg

- Ona jest zdolna to zapewnić i jest w trakcie odwracania największej niestandardowej polityki monetarnej w naszej historii, co jest dostatecznym powodem, aby pozostawić ją na czele Fed – powiedziała Amy Crews Cutts, główna ekonomistka Equifax.

Co ciekawe, 68 proc. uczestników badania uznało, że Gary Cohn, główny doradca gospodarczy prezydenta Donalda Trumpa, były członek władz Goldman Sachs, ma odpowiednie kwalifikacje, aby zostać szefem Fed.

- Nie-ekonomista na tym stanowisku to dobry pomysł – powiedział David Shulman,  ekonomista z UCLA Anderson Forecast.

WSJ przypomina, że w lipcu prezydent Trump mówił, iż rozważa pozostawienie Yellen na obecnym stanowisku. Twierdził również, że Cohn także jest kandydatem na stanowisko szefa banku centralnego. WSJ zwraca jednak uwagę, że było to przed tym jak Cohn skrytykował prezydenta Trumpa za jego komentarz wydarzeń w Charlottesville.

Przy okazji pytania o następnego szefa Fed, WSJ zapytał ekonomistów, kiedy ich zdaniem bank centralny USA znów podwyższy stopy procentowe. 75 proc. uważa, że stanie się to na posiedzeniu 12-13 grudnia tego roku. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, wsj.com

Polecane