Wskaźnik aktywności gospodarki Japonii najniżej od 2010 roku

opublikowano: 06-08-2019, 11:45

Jeden z najważniejszych wskaźników pokazujących stan gospodarki Japonii spadł w czerwcu do najniższego poziomu od 9 lat, co zwiększa obawy w związku z planowaną na październik podwyżką podatku od sprzedaży.

Wiodący wskaźnik zbieżności spadł w czerwcu do 93,3 i znalazł się najniżej od lutego 2010 roku. Indeks odzwierciedlający aktualną aktywność gospodarczą  bazuje na dziewięciu parametrach, m.in. produkcji przemysłowej i dostawach konsumpcyjnych dóbr trwałych. Rząd Japonii uważa go za dużą pomoc w określeniu, czy gospodarka jest w fazie ekspansji, czy recesji.

Spadek wskaźnika budzi obawy w związku z zapowiadaną na październik podwyżką podatku od sprzedaży z 8 proc. do 10 proc. Podobna podwyżka w 2014 roku, z 5 proc. do 8 proc., spowodowała spadek konsumpcji, co przyczyniło się do redukcji PKB aż o  7,1 proc. w jednym kwartale. Najnowsze dane o wydatkach japońskich gospodarstw domowych nie budzą optymizmu. W czerwcu wydawały tylko 64 proc. dochodu, najmniej od kiedy zaczęto publikować dane w 2000 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy