Wskaźnik aktywności przemysłu Rosji wzrósł pierwszy raz od napaści na Ukrainę

opublikowano: 01-09-2022, 08:41
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W sierpniu aktywność przemysłu przetwórczego Rosji rosła najmocniej od stycznia, informuje Reuters.

Wskaźnik PMI przemysłu Rosji, publikowany przez S&P Global, wzrósł w sierpniu do 51,7. W lipcu wynosił 50,3. Odczyt powyżej 50 oznacza rosnącą aktywność. Wartość wskaźnika spadała wcześniej od lutego, pod koniec którego Rosja napadła na Ukrainę, co spowodowało nałożenie na agresora międzynarodowych sankcji gospodarczych.

Wzrost PMI rosyjskiego przemysłu w sierpniu to wynik rosnącego krajowego popytu, który przekłada się na wzrost sprzedaży. Nowe zamówienia rosły w ubiegłym miesiącu najszybciej od kwietnia 2019 roku. Nowe zamówienia eksportowe spadły jednak siódmy miesiąc z rzędu, a tempo zniżki było największe od trzech miesięcy. Firmy przemysłowe wciąż odczuwają wzrost kosztów, ale jest on najwolniejszy od lutego 2020 roku.

- Optymizm przemysłu bazuje na nadziei wzrostu popytu oraz inwestycji w marketing i reklamę. Jednak poziom zaufania jest poniżej średniej, bo ciąży na nim utrzymująca się niepewność – poinformował S&P Global.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane