Wskaźnik Big Maca zapowiada umocnienie złotego

KZ, Bloomberg
opublikowano: 02-01-2012, 14:54

Z porównania cen słynnej podwójnej kanapki w różnych krajach wynika, że nasza waluta jest niedowartościowana aż o 43 proc.

Złoty, jedna z najgorszych walut względem dolara wśród europejskich walut w 2011 r., może się stać hitem inwestycyjnym w nowym roku - wynika z porównania cen Big Maca w sieci McDonald's w różnych krajach.

Obliczany na tej podstawie przez "The Economist" Wskaźnik Big Maca sugeruje, że złoty jest aż o 43 proc. niedowartościowany względem dolara - to najwięcej od 18 miesięcy. W Europie bardziej niedowartościowany jest tylko rubel.

- Polska gospodarka wypadnie lepiej od innych w regionie i powinno to znaleźć odzwierciedlenie w notowaniach złotego - uważa Juraj Kotian, ekonomista Erste Banku.

W 2011 r. złoty stracił 14 proc. na wartości względem dolara. Gorzej wypadły tylko forint, turecka lira i białoruski rubel. Strata względem euro wyniosła 11 proc. Doprowadziło to do sporych strat zagranicznych posiadaczy polskich obligacji - w ujęciu dolarowym ich wynik to średnio minus 7,5 proc., a w euro minus 4,5 proc. Gorszą stopę zwrotu przyniosły tylko papiery węgierskie i południowoafrykańskie, wynika z danych Bloomberga.

Według mediany prognoz analityków, ankietowanych przez agencję, w tym roku kurs EUR/PLN powinien spaść do 4,20 zł.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wskaźnik Big Maca zapowiada umocnienie złotego