Wskaźnik C/WK może być mylący

Kamil Zatoński
opublikowano: 29-09-2009, 06:39

Co trzecia spółka z GPW jest warta mniej niż jej majątek, ale nie wszystkie są godne uwagi.

WIG jest dziś nieco wyżej niż 12 miesięcy temu, ale grono spółek teoretycznie niedowartościowanych jest dziś nawet większe niż przed rokiem. Aż 127 spółek (a więc mniej więcej co trzecia notowana na GPW) ma dziś wskaźnik cena do wartości księgowej niższy od jednego. Rok temu takich spółek było 111. Przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych na podstawie wspomnianego wskaźnika warto jednak pamiętać, że argumentów przemawiających za jego wykorzystaniem jest mniej więcej tyle, ile przeciw. Warto pamiętać, że wskaźnik C/WK bywa mylący.

Ci, którzy wysoko oceniają użyteczność wskaźnika C/WK, najczęściej przywołują argument, że przy dość niewielkim ryzyku można kupić majątek firmy za mniej, niż jest on w rzeczywistości wart. Inaczej mówiąc — można zapłacić na przykład 1 zł za coś, co jest warte 1,50 zł. Wówczas w przypadku likwidacji firmy liczyć na to, że otrzymamy więcej, niż zainwestowaliśmy. To tylko teoria, bo w praktyce jest zwykle dokładnie odwrotnie: niski wskaźnik C/WK odzwierciedla skalę kłopotów, w jakich znajduje się firma.

Więcej z teorią niż z praktyką ma też wspólnego założenie, że wyraźny spadek relacji wartości rynkowej do wartości księgowej zwiększa prawdopodobieństwo przyciągnięcia do spółki poważnych inwestorów (np. branżowych), którzy zdecydują się na jej przejęcie i być może będą nawet gotowi zapłacić premię za kontrolę. Z firm, które przed rokiem miały C/WK niższy od jednego, właściciela zmieniły tylko Beef-San i Prosper.

Wskaźnik C/WK może być mylącyWskaźnik C/WK może być mylący

Więcej we wtorkowym Pulsie Biznesu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane