Wskaźnik C/WK straszy na GPW

opublikowano: 30-03-2016, 22:00

Jeśli popularny wskaźnik potraktować jako ocenę perspektyw spółek, to nieciekawie wyglądają one w kilkudziesięciu przypadkach.

30 mld zł — takie są łączne odpisy wartości aktywów spółek giełdowych w 2015 r., podliczyła firma KPMG. To 7,4 proc. kapitalizacji firm i ponad trzy razy więcej niż w 2014 r., a jednocześnie najwięcej w giełdowej historii.

— Chociaż liczba i wartość odpisów ujawnionych za 2015 r. mogą szokować, nie należy traktować ich jako wydarzeń niespodziewanych. Nasze analizy od wielu miesięcy wskazywały zarówno na liczne przesłanki utraty wartości aktywów, np. niskie ceny surowców i energii elektrycznej, osłabienie złotego, wprowadzenie nowych podatków, ryzyka geopolityczne, jak i niskie wskaźniki ceny do wartości księgowej (C/ WK) — mówi Marcin Łągiewka, dyrektor w zespole wycen w grupie Deal Advisory w KPMG w Polsce.

Jego zdaniem, popularny wskaźnik C/WK poniżej 1, co częstojest odczytywane jako niedowartościowanie akcji, wskazuje na ryzyko dalszej utraty wartości, która może zostać wykazana w ciągu najbliższych 12 miesięcy, o ile nie nastąpi wzrost kursów akcji lub poprawa otoczenia gospodarczego. Sprawdziliśmy, które akcje w trzech najważniejszych indeksach charakteryzuje wskaźnik C/WK poniżej 1. W WIG20 wciąż pod tym względem wyróżniają się ci, którzy już sporych odpisów dokonali — jak Tauron, Energa, PGE czy KGHM.

W mWIG40 najniższy wskaźnik ma znajdujące się w tarapatach Hawe, a także Jastrzębska Spółka Węglowa oraz Getin Noble Bank. C/WK równy 0,6 mają akcje PKP Cargo, spółki, która odpisała wartość części aktywów ze względu na spadek cen złomu. W sWIG80 „na dnie” jest Kopex, który zabrnął w straty i zadłużenie, ale koło ratunkowe rzucone przez TDJ/Famur spowodowało w ostatnich dniach eksplozję notowań. Niskimi C/WK rażą ponadto ZE PAK, Asbis czy Impexmetal oraz deweloperzy — Polnord i PHN.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu