Wskaźnik koniunktury w przemyśle w VI zmniejszył się o 3 pkt

DI, PAP
opublikowano: 05-07-2011, 14:28

W czerwcu 2011 roku w przemyśle przetwórczym odnotowano spowolnienie tempa aktywności gospodarczej. Wskaźnik koniunktury w przemyśle w czerwcu zmniejszył się o 3 pkt w ujęciu miesięcznym - wynika z badań Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.

"Wskaźnik koniunktury w czerwcu zmniejszył swoją wartość w stosunku do maja o prawie 3 punkty. Pogorszenie koniunktury odnotowano zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym. W skali roku miał miejsce spadek wartości wskaźnika o 1,5 punktu" - napisano w komentarzu do badań.

"Ujemna roczna zmiana wartości wskaźnika nastąpiła po raz pierwszy od odbicia w 2009 roku. Wskazuje na wygasanie pozytywnego oddziaływania czynników cyklicznych. Przedsiębiorstwa informują o wzroście produkcji oraz ogólnego portfela zamówień. Daje to podstawy do oczekiwania poprawy koniunktury w efekcie pozytywnego oddziaływania czynników sezonowych" - dodano.

IRG SGH podkreśla również, że portfel zamówień eksportowych zmniejszył się zarówno w skali ostatniego miesiąca, jak i całego roku.

"Impulsów dalszej poprawy koniunktury należy zatem oczekiwać ze strony podmiotów krajowych" - wynika z badań.

"Poprawia się sytuacja finansowa przedsiębiorstw oraz ich nastroje. Saldo pytania o ogólną kondycję gospodarki zwiększyło się w tym miesiącu o ponad 4 punkty. Ciągle jest jednak ujemne i niższe od wartości sprzed roku" - dodano.

Instytut wskazuje także, że przewidywania na najbliższą przyszłość są umiarkowanie optymistyczne.

"Przedsiębiorstwa spodziewają się niewielkiego wzrostu produkcji, ale także spadku zamówień, co nie sprzyja poprawie koniunktury w najbliższych miesiącach" - podkreślają eksperci.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Wskaźnik koniunktury w przemyśle w VI zmniejszył się o 3 pkt