Wskaźnik noblisty: Przewartościowanie było większe tylko w hossie internetowej (WYKRES DNIA)

Przewartościowanie akcji notowanych na giełdzie nowojorskiej równie wielkie jak dzisiaj było tylko w latach hossy internetowej, wskazuje współczynnik „Q”, stworzony przez amerykańskiego ekonomistę Jamesa Tobina.

Zobacz więcej

Kształtowanie się wskaźnika „Q” Tobina od 1900 r. AdvisorPerspectives.com

Pokazujący relację między wartością rynkową przedsiębiorstw a kosztem odtworzeniowym ich majątku wskaźnik „Q” Tobina wzrósł od 2009 r. dwukrotnie, sięgając wartości 1,1. Obecnie jest o 58 proc. wyższy niż średnia z jego odczytów od początku ubiegłego wieku. W historii wskaźnik „Q” Tobina przekraczał uznawaną za granicę przewartościowania rynku akcji wartość 1 tylko przez 12 proc. czasu, a najdłużej przewartościowanie takie utrzymywało się w latach hossy internetowej.

- Problem z „Q” Tobina jest taki, że on jest słabym narzędziem timingu. Ci którzy go śledzą, nie zalecali kupowania akcji w 2009 r., ale teraz każą sprzedawać. Moje pytanie brzmi, jak możemy sprzedawać, skoro nigdy nie kazano nam kupować – komentował w wypowiedzi dla agencji Bloomberg Jeffrey Yale Rubin, szef działu analiz w firmie badawczej Birinyi Associates.


Kształtowanie się wskaźnika „Q” Tobina od 1900 r. Źródło: AdvisorPerspectives.com.

Tymczasem George Pearkes, analityk Bespoke Investment Group, podkreśla, że obecnie gospodarka amerykańska w znacznie większym stopniu polega na usługach niż na przemyśle. Wysokie odczyty „Q” Tobina nie muszą zatem alarmować, ponieważ firmy usługowe i technologiczne nie potrzebują tak dużo nakładów kapitałowych jak przemysł ciężki. Robert Brusca, prezes think-tanku Fact & Opinion Economics, dodaje, że wartość rynkową spółek nie tylko należy porównywać z wartością odtworzeniową ich majątku, ale także z wycenami innych inwestycji.

- To prawdopodobnie ma sens, żeby akcje były przewartościowane, skoro alternatywy inwestycyjne są tak marne – powiedział Bloombergowi Robert Brusca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Wskaźnik noblisty: Przewartościowanie było większe tylko w hossie internetowej (WYKRES DNIA)