Wskaźnik oczekiwań inflacyjnych w eurolandzie mocno rośnie

Wiara w reflację spowodowaną przez QE EBC spowodowała największy od co najmniej dwóch i pół lat wzrost wskaźnika oczekiwań inflacyjnych w eurolandzie, donosi Reuters na swojej stronie internetowej.

Stopa oczekiwanej inflacji 5Y5Y, pokazująca jakich oczekiwań inflacyjnych na 2025 rok rynek będzie spodziewał się w 2020 roku, wzrosła w piątek do 1,798 proc.  z 1,765 w czwartek.

Wyświetl galerię [1/2]

Swap stopy inflacji 5Y5Y od początku tygodnia

- Interpretujemy to jako sygnał wiarygodności działań podjętych przez Draghiego - powiedział Guilhem Savry, menedżer w Cross Asset Solutions.

Europejski Bank Centralny, który w poniedziałek rozpocznie zakupy obligacji w ramach ilościowego luzowania polityki pieniężnej, prognozuje, że inflacja w eurolandzie, w tym roku zerowa, wzrośnie do 1,8 proc. w 2017 roku.

5Y5Y, preferowany przez EBC wskaźnik długoterminowych oczekiwań rynku dotyczących inflacji, wzrósł o 0,15 proc. w tym tygodniu. To największy wzrost od kiedy Reuters zaczął  śledzić te dane w 2012 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Wskaźnik oczekiwań inflacyjnych w eurolandzie mocno rośnie