Wskaźnik Pengab spadł w lipcu o 1,3 pkt., do 34,5 pkt.

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 19-07-2005, 10:51

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł w lipcu (w porównaniu z czerwcem) o 1,3 pkt i wyniósł 34,5 pkt - wynika z badania Instytutu Pentor, przedstawionego podczas wtorkowej konferencji prasowej w Związku Banków Polskich (ZBP).

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł w lipcu (w porównaniu z czerwcem) o 1,3 pkt i wyniósł 34,5 pkt  - wynika z badania Instytutu Pentor, przedstawionego podczas wtorkowej konferencji prasowej w Związku Banków Polskich (ZBP).

"Jest to na razie korekta, wahnięcie, ale Pengab pozostaje w trendzie wzrostowym" - powiedział prezes Instytutu Pentor Eugeniusz Śmiłowski. Podkreślił, że wyniki sondażu sierpniowego wskażą, czy lipcowa zmiana jest tylko wakacyjną korektą, czy też zmianą trendu.

"Lipcowy pomiar wskazał, że środowisko bankowe raczej pozytywnie przyjęło ostatnią obniżkę centralnych stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Najczęstszą reakcją placówek na decyzję RPP było jednoczesne obniżenie oprocentowania, zarówno depozytów, jak i kredytów" - podał Pentor.

Śmiłowski zwrócił też uwagę, że bankowcy spodziewają się dalszych obniżek stóp procentowych banku centralnego o kolejnych 50 pkt bazowych (0,5 pkt proc.).

Z badania Pentora wynika, że depozyty złotowe rosły w 43 proc. placówek bankowych, a spadały w 20 proc. Dalszego ich wzrostu oczekuje 44 proc. placówek, spadku 15 proc., natomiast 42 proc. placówek nie oczekuje zmian.

Lokaty terminowe rosły w 49 proc. placówek, a spadały w 19 proc. oddziałów. Ich wzrostu spodziewa się 50 proc. oddziałów, spadku 11 proc., a zmian nie spodziewa się 40 proc. ankietowanych.

Śmiłowski dodał, że widoczne jest zwiększone zainteresowanie klientów funduszami inwestycyjnymi. "Klienci już reagują na obniżki stóp procentowych i posiadaną gotówkę lokują w funduszach" - powiedział Śmiłowski. Dodał, że badanie wskazuje na zmniejszone zainteresowanie produktami ubezpieczeniowymi dostępnymi w bankach. Banki spodziewają się zwiększonego zainteresowania akcjami, obligacjami, funduszami inwestycyjnymi, a także otwieraniem nowych rachunków przez klientów i kartami płatniczymi.

Bankowcy nadal obserwują wysokie zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi. Wzrost kredytów mieszkaniowych dla osób prywatnych nastąpił w 70 proc. placówek (wzrost o 9 pkt).

Liczba kredytów o wartości do 1 mln euro udzielanych przedsiębiorstwom zwiększyła się w 39 proc. placówek, spadła w 5 proc. i nie zmieniła się w 56 proc. placówek. Wzrostu liczby tych kredytów oczekuje 48 proc. placówek, spadku 1 proc., a zmian nie przewiduje 51 proc. Śmiłowski podkreślił jednak, że o ile widoczna jest poprawa w kredytach dla małych przedsiębiorstw (do 1 mld euro kredytu), to poprawy takiej nie widać w odniesieniu do innych kredytów dla firm. 

Oczekiwania inflacyjne w bankach nieznacznie wzrosły: w porównaniu z czerwcem o 0,02 pkt. Bankowcy przewidują, że w grudniu 2005 inflacja wyniesie (grudzień do grudnia) 3 proc. Banki z przewagą kapitału krajowego szacują inflację na 3,2 proc., banki z przewagą kapitału zagranicznego - na 2,88 proc., banki giełdowe - na 2,8 proc., a banki spółdzielcze - na 2,92 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Wskaźnik Pengab spadł w lipcu o 1,3 pkt., do 34,5 pkt.