Wskaźnik PMI dla Polski na poziomie 53,9 pkt.

  • DI
opublikowano: 02-05-2018, 10:04
aktualizacja: 02-05-2018, 10:05

Wskaźnik PMI dla Polski w kwietniu wzrósł do 53,9 pkt. wobec 53,7 pkt. w marcu i wobec prognozy 53,2 pkt. - podała firma Markit.

"Wyniki badań wskaźnika PMI z kwietnia zasygnalizowały dalszą solidną poprawę warunków gospodarczych w polskim sektorze przemysłowym. W kwietniu zarejestrowano najsilniejsze od początku 2018 roku tempo wzrostu wielkości produkcji oraz stosunkowo silny wzrost zatrudnienia. Liczba nowych zleceń wzrosła w solidnym tempie, aczkolwiek aktywność zakupowa była najsłabsza od listopada 2016. Mimo to, opóźnienia w dostawach były największe od siedmiu lat" - napisano w komentarzu do badań.

Markit podaje, że wzrost wskaźnika w kwietniu był wynikiem szybszego wzrostu wielkości produkcji i liczby nowych zamówień oraz częstszych opóźnień w dostawach. Z drugiej strony wynik wskaźnika został zrównoważony przez słabszy wzrost zatrudnienia i mniejszą liczbę zapasów produkcyjnych.

"(...) Mimo to wzrost liczby nowych zamówień przez ostatnie dwa miesiące utrzymywał się poniżej trendu dotyczącego produkcji, a zaległości w realizacji zamówień przez producentów zmalały po raz pierwszy od czterech miesięcy. Wskazuje to, że ekspansja produkcji może być w najbliższych miesiącach umiarkowana, chyba że dojdzie do przyspieszenia wzrostu liczby nowych zamówień” - napisano.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy