Wskaźnik PMI polskiej gospodarki wzrósł siódmy miesiąc z rzędu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 02-01-2006, 10:28

Kondycja sektora przemysłowego polskiej gospodarki poprawiła się siódmy miesiąc z rzędu, a wskaźnik obrazujący ABN AMRO Polska PMI osiągnął wartość 54.5, sygnalizując najszybsze tempo rozwoju od maja 2004.

Kondycja sektora przemysłowego polskiej gospodarki poprawiła się siódmy miesiąc z rzędu, a wskaźnik obrazujący ABN AMRO Polska PMI osiągnął wartość 54.5, sygnalizując najszybsze tempo rozwoju od maja 2004.

    Badania śledzą zmiany w wielkości produkcji, liczbie otrzymanych zamówień, poziomie zatrudnienia, zapasów oraz prędkości dostaw. Wyniki indeksu znajdujące się powyżej wartości 50.0 oznaczają poprawę lub wzrost w stosunku do poprzedniego miesiąca, natomiast poniżej 50.0 oznaczają pogorszenie lub spadek.

    "Grudniowe wskazania PMI potwierdzają naszą opinię, że polska gospodarka ma duże szanse nadal się rozwijać. W naszym odczuciu dalsza poprawa w zatrudnieniu i zwiększona liczba zamówień oddziałują korzystnie na działalność gospodarczą. Silniejsza działalność jest także odzwierciedlona w rosnących kosztach i cenach wyrobów gotowych, mimo że różnica między nimi pozostaje znacząca" - napisano w komentarzu.

    Liczba nowych zamówień w sektorze przemysłowym rosła w grudniu siódmy miesiąc z rzędu, tempo wzrostu wyraźnie przyspieszyło od ostatniego miesiąca. Nowe zamówienia z zagranicy napływały w szybszym tempie niż zamówienia krajowe.

    Tempo rozwoju produkcji w sektorze przemysłowym osiągnęło wartość rekordową dla ostatnich osiemnastu miesięcy.

    Z badań wynika, że ponownie nie udało się zaspokoić popytu i zaległości produkcyjne rosły w tempie najszybszym od czasu rozpoczęcia zbierania danych trzy lata temu.

     W grudniu tempo tworzenia nowych miejsc pracy w sektorze przemysłowym wzrosło drugi miesiąc z rzędu, osiągając nowy rekord badań.

    Odnotowano wyraźny wzrost liczby zakupów dokonywanych przez przedsiębiorców. Stabilny wzrost zakupów obserwowany jest od połowy roku, gdy zwiększyły się potrzeby produkcji, wywołało to presję na dostawców. Średni czas dostaw wydłużał się przez ostatnie pięć miesięcy.

    Chociaż ilość zakupów wzrosła w grudniu w szybszym tempie, ponownie nie nadążyła za wzrostem produkcji, powodując dalszy spadek zapasów surowców. Poziom zapasów wyrobów gotowych również spadł w stosunku do stanu z listopada.

    W grudniu inflacja kosztów nieznacznie wzrosła, często zgłaszano wzrost cen metali w stosunku do ubiegłego miesiąca. Niemniej jednak inflacja kosztów w polskim sektorze przemysłowym pozostała znacznie poniżej średniej z roku ubiegłego.

    Przedsiębiorcy nadal informowali o możliwości tańszych zakupów za granicą, częściowo ze względu na silniejszą złotówkę.

     Ceny wyrobów gotowych rosły trzeci miesiąc z rzędu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane