Wskaźnik zaufania w eurolandzie najniżej od ponad 2 lat

opublikowano: 29-04-2019, 12:54

W kwietniu odczyt ekonomicznego zaufania w strefie euro spadł dziesiąty miesiąc z rzędu i jest najniższy od ponad dwóch lat.

Comiesięczne badanie zaufania przeprowadzone przez Komisję Europejską pokazało, że firmy nadal odczuwają spowolnienie globalnej gospodarki, a także pogorszenie warunków na rynkach krajowych.

Wskaźnik zaufania w eurolandzie od września 2016 r.
Zobacz więcej

Wskaźnik zaufania w eurolandzie od września 2016 r.

Główny indeks zaufania, uwzględniający stan nastrojów gospodarstw domowych i biznesu spadł do 104, czyli najniżej od września 2016 roku. W poprzednim miesiącu było to 105,6. W usługach nie nastąpiła zmiana, ale w przemyśle wskaźnik spadł do minus 4,1 z minus 1,6. W przypadku konsumentów odczyt spadł z minus 7,2 do minus 7,9. Odczyt dla biznesu spadł do 0,42 z 0,54.

Niektórzy przedstawiciele władz EBC, np. typowany na następcę prezesa Mario Draghiego Olli Rehn sygnalizowali niedawno, że sytuacja w strefie euro przemawia za dalszą stymulacją gospodarki.

- Dane o PKB w pierwszym kwartale zostaną opublikowane jutro i dostarczą jasnego obrazu jak gospodarka regionu radziła sobie na początku roku. Oczekujemy wzrostu o 0,2 proc. – ogłosili Maeva Cousin i David Powell, ekonomiści  Bloomberg Economics.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu