Wskaźnik ZEW podbił ceny

Anna Borys
opublikowano: 23-08-2006, 00:00

Mocny spadek rentowności na rynkach bazowych sprawił, że ceny krajowych obligacji także poszły w górę. Dynamiczny wzrost cen niemieckich papierów to następstwo opublikowanego wczoraj indeksu oczekiwań ekonomicznych w Niemczech. Instytut ZEW podał, że w sierpniu wskaźnik spadł do -5,6 pkt z 15,1 pkt w lipcu, podczas gdy analitycy oczekiwali 12 pkt. Jest to jednocześnie najniższy poziom od czerwca 2001 r.

Dla inwestorów tak niski wskaźnik oznacza wyraźne schłodzenie koniunktury gospodarczej, czyli w konsekwencji kolejne podwyżki stóp procentowych, wbrew oczekiwaniom, stoją pod znakiem zapytania. Perspektywa końca zaostrzania polityki monetarnej w strefie Euro wskazuje na to, że ceny papierów już nie będą spadać i opłaca się je teraz kupować. To przekonanie dominowało wczoraj na rynku.

O godzinie 16.00 rentowność dwuletnich papierów skarbowych spadła do 4,89 proc., wobec 4,90 proc. dzień wcześniej. Dochodowość pięcioletnich obligacji spadła z 5,46 proc. do 5,44 proc., a dziesięcioletnich do 5,64 proc., wobec 5,66 proc. w poniedziałek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu