Wskaźniki makro charakterystyczne dla początkowej fazy hossy

Michał Kopiczyński
opublikowano: 14-06-2010, 00:00

Maj był drugim miesiącem w tym roku, który przyniósł spadki na giełdach. Różnica między najwyższą i najniższą wartością WIG wyniosła w tym czasie około 12 proc. Można podsumować, że ostatni miesiąc na giełdzie należał do zmiennych.

Od początku obecnych wzrostów minęło już 15 miesięcy. Korekta pojawiała się średnio co 5 miesięcy. Licząc od końca lutego 2009 do maja 2010 r. szeroki rynek dał zarobić w tym czasie około 90 proc.

Podobnie wyglądała sytuacja na innych rynkach. W krótkim terminie poruszają się one podobnie, w dłuższym widać różnice, zwłaszcza przy porównaniu rynków rozwijających się z rynkami rozwiniętymi. Te pierwsze wzrosły w ciągu ostatnich miesięcy średnio 30 proc., Dow Jones Industrial "zaledwie" o 15 proc. Widać też lepsze zachowanie rynków Europy Środkowej i Wschodniej (CEE) — średnie wzrosty roczne wyniosły 35 proc.

Obserwując dane makroekonomiczne, wyraźnie rysuje się tendencja wyhamowania spadków lub wręcz rozpoczęcia poprawy. Zwłaszcza wskaźniki wyprzedzające są na wysokich poziomach i ich pozostawanie w tych rejonach zwiastuje dalszą poprawę w gospodarce globalnej. Widać koniec wzrostu bezrobocia, choć jego zauważalny spadek jeszcze nie występuje. Odczyty te w większości są charakterystyczne dla początkowej fazy hossy, w której dominują jeszcze obawy przed inwestycjami w akcje.

Mimo że na rynku nigdy nie można być pewnym, to otoczenie przynosi coraz więcej sygnałów potwierdzających nasz scenariusz z ubiegłego roku dotyczący rozpoczęcia nowego cyklu wzrostowego.

Michał Kopiczyński

dyrektor zespołu zarządzania instrumentami udziałowymi ING Investment Management

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Kopiczyński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wskaźniki makro charakterystyczne dla początkowej fazy hossy