Wskaźniki PMI dały sygnał do zakupów

Radosław Wierzbicki Noble Markets
opublikowano: 02-02-2012, 00:00

GIEŁDA

Optymizm inwestorów poprawił się w środę po publikacji serii indeksów PMI dla przemysłu w Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz strefie euro. Lepsza od oczekiwań wartość tego wskaźnika dla polskiego przemysłu spowodowała silny wzrost wartości złotego.

Poranne wsparcie na rynku eurodolara zdołało się obronić i kurs pary skierował się na północ, osiągając w środę maksimum 1,3203 USD. Powrót optymizmu na parkiet był możliwy dzięki lepszym od oczekiwań danym PMI z Niemiec, Wielkiej Brytanii i strefy euro. Pomocna okazała się informacja o niższej niż podczas ostatniej aukcji rentowności wyemitowanych wczoraj portugalskich bonów skarbowych. Może to świadczyć, że europejskie banki zaczynają odważniej obracać pieniędzmi uzyskanymi w ramach pożyczek z Europejskiego Banku Centralnego.

Po południu został opublikowany raport ADP ze Stanów Zjednoczonych. Informacje okazały się gorsze, niż oczekiwali ekonomiści. Eurodolar skierował się delikatnie na południe, osiągając godzinne minimum przy 1,3149 USD, jednak mogło to także mieć związek z szybką realizacją zysków przez część inwestorów. O godzinie 15.30 inwestorzy płacili za euro około 1,3170 USD.

W środę złoty zyskał do dolara ponad 7 groszy. Kurs pary USD/PLN osiągnął minimum przy 3,1794. Dynamika tego ruchu prawdopodobnie miała duży związek z odczytem indeksu PMI dla przemysłu w Polsce, który wyniósł 52,15 punktów, wobec oczekiwań ekonomistów 49,4 punktów. Euforia na rynku złotego przyczyniła się także do silnego ruchu na pary EUR/PLN. W ciągu dnia kurs spadł o około 500 pipsów, docierając do wsparcia. Jego przebicie otworzy drogę do 4,1258 zł za euro.

Jeżeli na rynku dojdzie do korekty po takich dużych zwyżkach, to najbliższym oporem będzie 4,2733 zł za euro. O godzinie 18 euro było wyceniane na rynku na 4,18,93 zł, a dolar na 3,1733 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Wierzbicki Noble Markets

Polecane