Wsparcie dla Grecji pomogło giełdom i bankom

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 02-03-2010, 00:00

Zachodnie indeksy rosły od rana po fali spekulacji, że Grecja otrzyma wsparcie finansowe, gdy przedstawi realny plan redukcji wielkiego deficytu budżetowego. Pomagały również informacje z rynku surowcowego. Po trzęsieniu ziemi w Chile wzrosły ceny miedzi, co pomoglo wycenom największych koncernów górniczych. Do zakupów akcji zachęcały też dane makro.

Notowania akcji National Bank of Greece wzrosły najwyżej od miesiąca. Silnie zwyżkowała też wycena walorów EFG Eurobank Ergasias oraz Alpha Bank. Indeks ateńskiej giełdy znalazł się najwyżej od 3 lutego. Powodów do zadowolenia nie mieli z kolei udziałowcy Prudential, największego brytyjskiego ubezpieczyciela. Broker zapłaci za przejęcie należącego dotychczas do amerykańskiego AIG oddziału AIA Group 25 mld USD w gotówce i 10,5 mld w akcjach. By zdobyć pieniądze gigant zapowiedział emisję akcji w ramach prawa poboru za 20 mld USD oraz sprzedaż obligacji za 5 mld USD. Kurs spadał nawet o ponad 13 proc. Wzięciem cieszyły się udziały Vivendi, francuskiego lidera rynku medialnego. Mimo spadku rocznego zysku do 2,59 mld euro był on wyższy od zakładanego przez specjalistów. Wzrosły za to przychody do 27,13 mld euro. Kupowano także akcje Sanofi-Aventis i Tesco, po informacji, że w akcjonariacie tych spółek pojawił się fundusz Berkshire Hathaway Warrena Buffetta.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu