Wsparcie fachowców od paragrafów

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 14-12-2017, 22:00

W przyszłym roku młode spółki znów będą mogły dostać pomoc w postaci usług prawnych przy zawieraniu umów inwestycyjnych.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) rozstrzygnęła pilotaż dla małych i średnich graczy działających na rynku nie dłużej niż trzy lata. Mogły w nim startować firmy MSP, które w najbliższym czasie chcą podpisywać umowy inwestycyjne. Program oferował wsparcie w wysokości 10 tys. zł na analizę formalnoprawną wspomnianego dokumentu, ocenę warunków ochrony prawnej i ryzyka biznesowego. Uczestniczące w konkursie start-upy mogły też liczyć na indywidualne doradztwo prawników w trakcie negocjacji postanowień umowy inwestycyjnej.

— Zainteresowanie pilotażem było niewielkie. Podpisaliśmy umowy z sześcioma przedsiębiorcami na kwotę blisko 60 tys. zł. Tymczasem budżet programu w wysokości 470 tys. zł pozwalał wesprzeć nawet około 50 start-upów — mówi Anna Świebocka-Nerkowska, dyrektor departamentu usług rozwojowych w PARP. Rządowa agencja liczyła, że pilotażem zainteresuje się więcej firm znajdujących się na początkowym etapie rozwoju.

— Potwierdziły się jednak nasze przypuszczenia, że ten rodzaj wsparcia powinien istnieć dłużej na rynku, aby przedstawiciele biznesu mogli zapoznać się z ofertą i z niej skorzystać. To nie może być incydentalna, jednorazowa pomoc. W tego typu działaniach marketing szeptany jest najskuteczniejszym sposobem dotarcia do przedsiębiorców — ocenia Anna Świebocka-Nerkowska. Warto podkreślić, że pilotaż finansuje tylko wycinek usług prawnych potrzebnych młodej spółce. Umowa inwestycyjna to pierwszy krok, który umożliwia dalsze prowadzenie biznesu. Według Przemysława Kowalewskiego, mecenasa z Kancelarii Adwokackiej Osiński i Wspólnicy, na rzetelną obsługę prawną firma potrzebuje w pierwszym roku działalności ponad 30 tys. zł — m.in. na stworzenie pierwszych szablonów umów z kontrahentami lub współpracownikami, dokumentów korporacyjnych, w tym wzorów protokołów z posiedzeń rad nadzorczych i zgromadzeń wspólników. Pieniądze na usługi prawne dla młodych spółek pochodziły z budżetu państwa i były dostępne tylko w tym roku.

— Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wystąpiła do Ministerstwa Rozwoju o kwotę 500 tys. zł na kontynuację programu w przyszłym roku — podkreśla Anna Świebocka- -Nerkowska. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane