Wsparcie początkowej fazy rozwoju przedsiębiorczości

Materiał Partnera
opublikowano: 06-12-2016, 00:00

 

Każde duże, prężnie działające i przynoszące imponujące zyski przedsiębiorstwo musiało zacząć od najniższego szczebla. Rodzi się pomysł, powstają plany i gromadzi się zespół osób, które chcą je realizować. Potrzebne są też inwestycje, badania rynku, wsparcie merytoryczne. Na sukces składa się więc wiele czynników. Niestety, nie wszyscy początkujący przedsiębiorcy mają szansę na realizację nawet bardzo dobrych pomysłów, a jednym z głównych problemów jest brak funduszy i profesjonalnej pomocy. Warto więc zrobić wszystko, aby droga od idei do sukcesu stała się znacznie łatwiejsza. 

Dlaczego tak ważne jest wsparcie początkowej fazy rozwoju przedsiębiorczości?

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa stanowią dla Mazowsza cenną inicjatywę. Ich działalność odpowiada na aktualne zapotrzebowanie rynku. Dzięki nim powstaje wiele innowacyjnych produktów i wysokiej jakości usług, tworzone są nowe miejsca pracy. To one napędzają gospodarkę na skalę regionu, kraju, Unii Europejskiej. 

Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 przewiduje udzielenie pomocy zwłaszcza mikro,małym i średnim przedsiębiorstwom wkraczającym na rynek, aby miały lepsze warunki rozwoju, mogły zwiększyć poziom handlu zagranicznego, stosować innowacyjne rozwiązania. Wszystko to poprawi ich konkurencyjność w Polsce i za granicą. Wsparcie kierowane będzie do przedsiębiorców zarówno w sposób bezpośredni, jak i pośredni.

Znaczną rolę w udzielaniu wsparcia początkującym firmom odgrywają inkubatory przedsiębiorczości. Ich rolą jest udzielanie wszelkich potrzebnych informacji, doradzanie, wspieranie inicjatyw o dużym potencjale rozwojowym, czasami także oferowanie przestrzeni biurowej. Prężnie działające inkubatory to codzienne promowanie zachowań przedsiębiorczych w społeczeństwie. 

Kto ma szansę na otrzymanie wsparcia w ramach RPO WM?

Fundusze unijne mają za zadanie wspierać nowe oraz już funkcjonujące MŚP. Szczególny nacisk jest położony właśnie na wsparcie początkowej fazy ich rozwoju, czyli etapy pomysłu, preinkubacji i inkubacji, gdyż właśnie wtedy firmy są obarczone największym ryzykiem upadku. Wsparcie przekazywane będzie przedsiębiorcom przez instytucje otoczenia biznesu, które mogą ubiegać się fundusze do 9 stycznia. Jest to konkurs w zakresie m.in. wsparcia MŚP, inkubacji i akceleracji przedsiębiorstw, czy też oferowania usług mających na celu wdrożenie innowacji technologicznych. Pula konkursu wyniesie 6,5 mln zł. 

Fundusze unijne obejmą m.in. przeprowadzenie analizy rynku pod kątem zapotrzebowania na dane usługi , koszty świadczenia usług doradczych i eksperckich oraz ewaluację poziomu jakości świadczonych usług. Instytucja może liczyć na dofinansowanie nawet w wysokości 80 procent kosztów kwalifikowalnych projektu. Maksymalny poziom dofinansowania na wsparcie jednej firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw przez IOB może wynieść 100 tys. zł. 

Jak znaleźć możliwość dofinansowania? 

Unijne miliony czekają na przedsiębiorców na starcie oraz instytucje, dzięki którym ów start może prowadzić do osiągnięcia rynkowego sukcesu. Warto na bieżąco śledzić nabory projektów i zawalczyć o swoją szansę. Przedsiębiorcy mogą ubiegać się obecnie o fundusze na nawiązanie współpracy z naukowcami (bony na innowacje), tworzenie i rozwój zaplecza B+R, eksperymentowanie i poszukiwanie nisz rozwojowych, a także wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań na rynek powstałych w efekcie prac B+R.

Informacje na temat najnowszych naborów dostępne są pod adresem www.funduszedlamazowsza.eu. Śledź niepowtarzalne oferty i złóż wniosek, aby nie przegapić swojej wielkiej szansy! 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał Partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu