Wspieramy tworzenie sprawnego państwa

Materiał partnera: envelo
opublikowano: 07-12-2017, 10:07
aktualizacja: 07-12-2017, 10:12

Rozmowa z Pawłem Usidusem, Prezesem PPUC ENVELO

Jesteście pocztą?
Jesteśmy jedną ze spółek Grupy Kapitałowej Poczty Polskiej. Jesteśmy pocztą przyszłości, realnie już działającą, uczestniczącą w rewolucyjnym projekcie modernizacji państwa i polskiej gospodarki. Uzyskaliśmy w ostatnim roku pełną zdolność efektywnego wdrażania i dostarczania nowoczesnych usług cyfrowych, nie tylko pocztowych. Swoją działalnością zapewniamy tradycyjnej poczcie przyszłość na bardzo konkurencyjnym rynku opartym coraz bardziej na cyfrowych rozwiązaniach.

Paweł Usidus, Prezes PPUC ENVELO
Zobacz więcej

Paweł Usidus, Prezes PPUC ENVELO

Naśladujecie innych?
Lepiej byłoby powiedzieć, że nadrabiamy stracony przez ostatnie lata, przez naszych poprzedników czas. Europa, i to nie tylko bogata, bardzo nam uciekła. Nie musimy tworzyć wszystkiego od początku, warto korzystać z doświadczenia innych krajów. Z cyfrową transformacją z dużym sukcesem poradzili już sobie nasi sąsiedzi — Czesi czy Estończycy. Te kraje są bardzo zaawansowane w budowie e-administracji i cyfrowych usług pocztowych. Tam ponad 80 proc. spraw załatwia się już przez internet.

O czym to świadczy?
Powtórzę. Nasi poprzednicy stracili wiele lat, niewiele robiąc. Prawidłowość jest następująca — w każdym silnym państwie to poczta należąca do państwa przejmuje cały proces e-administracji, czyli obsługę cyfrowej komunikacji instytucji i urzędów ze społeczeństwem i biznesem. Między innymi w ten sposób wyraża się siła państwa. To, co teraz robimy jako Envelo, to nic innego jak tworzenie sprawnego państwa, przyjaznego obywatelowi, tańszego. Doceniono nas ostatnio za takie podejście w prestiżowym konkursie Polskiego Radia „Lubię, bo polskie”.

Dlaczego tak ważne jest, by cyfrowa komunikacja, oficjalna, była domeną państwa?
Istotne, wrażliwe dane i informacje o podatkach, paszportach, decyzjach administracyjnych itd. muszą być bezpieczne i pod ochroną państwa, a nie banków, telekomów czy innych zagranicznych korporacji, które chcą tylko na tym zarabiać. My jako spółka skarbu państwa dajemy pełną rękojmię bezpieczeństwa.

W Polsce tę rolę powinna odgrywać PPUC Envelo?
Właśnie w tym celu, za wiele milionów publicznych pieniędzy, Poczta Polska stworzyła naszą spółkę. Strategia przewidywała przejęcie przez Envelo e–substytucji usług pocztowych, a w dalszej kolejności obsługę e–Administracji. Envelo jest gotowe do podjęcia się tej roli. Mamy już stworzoną we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji koncepcję, która pozwala na szybką budowę systemu e-Skrzynki i e-Doręczeń zdolnych obsłużyć całą populację naszego kraju.

To czego brakuje?
Jedynie determinacji i decyzji politycznej. Czas przycisnąć klawisz enter. Prowadzimy poważne rozmowy. Nic więcej nie mogę powiedzieć. Zrobiliście już pierwszy krok… I drugi, i trzeci... Wypełniając zapisy porozumienia z Ministerstwem Cyfryzacji i Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa, Envelo, jako jedyna instytucja niebankowa, umożliwia obywatelom za- łożenie Profilu Zaufanego (eGO). Posiadając Konto Zaufane na naszej platformie cyfrowej, można odbierać elektronicznie, na dowolnym urządzeniu mobilnym tradycyjną papierową korespondencję w formie tzw. Listu skanowanego. Bez względu na miejsce pobytu czy zamieszkania.

Jesteście spółką prawa handlowego. Czy macie na to wszystko pieniądze?
Wiele z realizowanych przez nas projektów ma zapewnione zewnętrzne finansowanie. Działamy rynkowo i pozyskujemy klientów, a są to duże spółki i liczące się koncerny. Ponad rok temu przyszedłem do bardzo zadłużonej spółki, znajdującej się na zakręcie. Dzięki działaniom obecnego zarządu i zaangażowaniu całego zespołu Envelo pierwszy raz w pięcioletniej historii spółki ten rok zamkniemy prawdopodobnie dodatnim wynikiem finansowym. Wychodzimy wreszcie na prostą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera: envelo

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Wspieramy tworzenie sprawnego państwa