Czytasz dzięki

Współczesna wojna o Wilczy Szaniec

DI
opublikowano: 20-07-2015, 22:00

zamaskowany w lesiekompleks był kwatera główną Hitlera

Nadleśnictwo Srokowo skierowało do olsztyńskiego sądu wniosek o wydanie w jego władanie Wilczego Szańca, którego najemcą jest spółka Wilcze Gniazdo. Wolfschanze, zamaskowany w lesie w okolicach Kętrzyna kompleks ok. 200 schronów i baraków, był w latach 1941-44 kwaterą główną Adolfa Hitlera.

Fotolia

W jego skład wchodziły m.in. dwa lotniska, elektrownia, dworzec kolejowy, ciepłownie, centrale dalekopisowe. Pozostałości otoczonego niegdyś zasiekami i polem minowym obiektu o powierzchni 250 ha, w którym 20 lipca 1944 r. płk Claus von Stauffenberg dokonał nieudanego zamachu na Hitlera, są jedną z największych atrakcji turystycznych Mazur, odwiedzaną rocznie przez 180-200 tys. turystów z Polski i zagranicy.

— Z końcem marca wypowiedzieliśmy umowę dzierżawy, ponieważ właściciel spółki nie płacił nam czynszu dzierżawnego i nie wypełnia wspólnych ustaleń dotyczących m.in. wykonania niezbędnej w tym miejscu infrastruktury, np. uruchomienia restauracji, postawienia ławek, naprawienia alejek — powiedział PAP nadleśniczy Zenon Piotrowicz. Jak twierdzi, zaległe opłaty przekraczają 400 tys. zł. Mecenas Wojciech Wrzecionkowski, reprezentujący spółkę Wilcze Gniazdo, informuje, że najemca nie zgadza się z argumentami nadleśnictwa i przygotowuje kontrpozew.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane