Współczesny świat to nowoczesna chemia

Materiał partnera
opublikowano: 17-11-2017, 00:00
aktualizacja: 24-11-2017, 12:24

Największy w Polsce koncern chemiczny jest na bieżąco z trendami światowej chemii. Dostosowuje do nich swoją strategię, w której najważniejszą rolę pełnią inwestycje

Spostrzeżenie, że chemia waży na jakości i tempie cywilizacyjnego rozwoju, jest banałem. Motoryzacja i paliwa? Oczywiście to chemia. Rolnictwo i przetwórstwo? Bez chemii próżno dziś myśleć o nakarmieniu ludzkiej populacji. Przemysł papierniczy i opakowania? Także. Lukratywna z ekonomicznego punktu widzenia farmacja? To najbardziej wysublimowana chemia. Budownictwo, tworzywa sztuczne i wyposażanie wnętrz? Oczywiście. I tak można by ciągnąć bez końca. Płynącą z nawet najbardziej powierzchownych obserwacji prawdę, że współczesna gospodarka nie może obejść się bez dobrze prosperującej chemii, potwierdzają liczby. W warunkach polskich średnioroczne tempo wzrostu produkcji sprzedanej segmentu chemicznego w latach 2010-16 sięgnęło 5,7 proc., wobec, generalnie średniej 3,8 proc. dla innych gałęzi przemysłu. O tym, że sektor chemiczny pełni rolę swoistej siły napędowej gospodarki, jeszcze dobitniej świadczą jego możliwości inwestycyjnego zaangażowania. W kilku ostatnich latach ów rozwojowy zastrzyk wzrósł o ponad 12 proc.

WytwórniaPoliamidów II — takąoficjalną nazwę nosiinstalacja produkującajedno z najszerzejstosowanych tworzywkonstrukcyjnychświata — Poliamid 6.Uroczyste otwarcieodbyło się 25 wrześniaw Tarnowie. Inauguracjidokonali premier BeataSzydło oraz dr WojciechWardacki, prezes GrupyAzoty. [FOT. ARC]
Zobacz więcej

POLIAMIDOWYGIGANT

WytwórniaPoliamidów II — takąoficjalną nazwę nosiinstalacja produkującajedno z najszerzejstosowanych tworzywkonstrukcyjnychświata — Poliamid 6.Uroczyste otwarcieodbyło się 25 wrześniaw Tarnowie. Inauguracjidokonali premier BeataSzydło oraz dr WojciechWardacki, prezes GrupyAzoty. [FOT. ARC]

Inwestycyjny rozmach

Polskiej chemii nie brakuje inwestycyjnego rozmachu, czego doskonałym przykładem są projekty realizowane przez największą firmę nawozowo-chemiczną w Polsce, Grupę Azoty. Do 2020 r. zamierza ona zaangażować w rozwojowe przedsięwzięcia około 7 mld zł. Wśród obiektów w fazie rozruchu znajdują się dopiero co ukończona wytwórnia poliamidu II oraz instalacja granulacji mechanicznej II w Tarnowie. W pierwszą zainwestowano 320 mln zł, a w drugą 141 mln zł.

Z kolei na budowę Centrum Badawczo Rozwojowego w Tarnowie firma zamierza wyłożyć 74 mln zł. Jako ośrodek myśli inżynierskiej, tworzący innowacyjne technologie i działający na rzecz całej Grupy Azoty, będzie ono miało znaczenie strategiczne.

Nie tylko Tarnów

Inwestycyjna ekspansja Grupy Azoty nie ogranicza się jedynie do jej matecznika w tarnowskich Mościcach. W Kędzierzynie- -Koźlu planowane nakłady finansowe na zadanie „Modernizacja węzła sprężania gazu syntezowego dla potrzeb Wytwórni Amoniaku” to 180 mln zł.

Poniesione nakłady finansowe na zadanie „Nowa Elektrociepłownia w GA ZAK S.A. — etap I” to ponad 345 mln zł. Zbliżoną w wymiarze finansowym inwestycją — tym razem wartość nakładów to 385 mln zł — jest budowa instalacji mechanicznej granulacji saletry w Puławach. Już w przyszłym roku ma tam ruszyć pierwsza z linii produkcyjnych saletrzaku, natomiast druga powstanie do 2021 r. Projekt jest obliczony na wydajność w granicach 1400 ton saletrzaku na dobę lub 1200 ton granulowanej saletry amonowej. Instalację będzie dopełniała komplementarna do niej infrastruktura magazynowania, pakowania i wysyłki.

W scenariuszu rozwojowym Grupy Azoty jest także budowa w Puławach nowej jednostki wytwarzania kwasu azotowego, traktowanej jako kluczowy element projektu rozwoju produkcji nawozowej. Planowana modernizacja czterech istniejących linii produkcyjnych kwasu azotowego zwiększy możliwości wytwórcze puławskiej spółki, przy okazji racjonalizując zużycie głównych surowców oraz mediów energetycznych. Co niesłychanie ważne, instalacja będzie przyjazna środowisku. Wartość inwestycji szacuje się na około 695 mln zł.

Zarówno inwestycyjny rozmach, jak i łączące się z nim dążenie do sięgania po coraz bardziej wyrafinowane, a także czystsze technologie, są w Grupie Azoty podporządkowane wzmacnianiu produkcyjnego potencjału oraz pozycji konkurencyjnej nie tylko w krajowym, ale również europejskim wymiarze.

Badania i rozwój

Zaktualizowana strategia chemicznego koncernu nosi tytuł „Bezpieczną, użyteczną, opartą na innowacjach, chemią budujemy wartość Grupy Azoty i polskiej gospodarki”. Mniej górnolotnie można go ująć w trzech słowach: badania, rozwój, innowacje. Ich najważniejszym źródłem ma być właśnie wspominane już Centrum Badawczo-Rozwojowe. To stąd mają płynąć rozwiązania zwłaszcza z zakresu zaawansowanej inżynierii materiałowej, nowoczesnych produktów nawozowych, wysublimowanych technologii, a także wyrobów proekologicznych.

Licząc na własną, twórczą myśl inżynierską, Grupa Azoty nie zamierza rezygnować zarazem z zewnętrznych „nowinek”. Stąd deklarowana otwartość na współpracę z obiecującymi start-upami, obejmującą zarówno możliwość nawiązywania umów handlowych, jak i ewentualne zaangażowanie kapitałowe. Na badania i rozwój do roku 2020 koncern zamierza przeznaczyć 1 proc. przychodów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu