Wspólna waluta pozostanie słaba

  • Szymon Zajkowski
opublikowano: 16-05-2014, 00:00

Polski PKB w pierwszym kwartale urósł o 3,3 proc. w ujęciu rocznym — to najszybsze tempo wzrostu od dwóch lat oraz więcej od konsensu rynkowego i naszych oczekiwań (3,1 proc.).

Dane potwierdziły prognozowane przez nas od kilku kwartałów ożywienie. Uważamy ponadto, że w kolejnych kwartałach gospodarka utrzyma tempo wzrostu, jednak na podstawie ostatniego odczytu inflacji można przypuszczać, że ożywienie będzie postępować przy braku jakiejkolwiek presji na wskaźnik cen. Co więcej, w najbliższych miesiącach dezinflacja może się nawet pogłębić. Szczególnie niskiego odczytu spodziewamy się w lipcu, na co kluczowy wpływ powinien mieć efekt wysokiej bazy z zeszłego roku, związany ze wzrostem opłat za wywóz śmieci. Zbliżające się do zera tempo wzrostu cen może natomiast skłonić Radę Polityki Pieniężnej do zmiany stanowiska, a nawet dostosowawczej obniżki stóp procentowych, zwłaszcza w sytuacji, gdyby na taki krok zdecydował się Europejski Bank Centralny.

Złoty po danych o PKB zyskał na wartości, jednak należy podkreślić, że za spadkami EUR/PLN w decydującej mierze stało ponowne osłabienie wspólnej waluty. Rosnące przekonanie rynku o zbliżającym się poluzowaniu polityki pieniężnej przez EBC spycha wartość euro coraz niżej. Wczoraj kurs EUR/USD spadł do 1,3650, czyli do najniższego poziomu od lutego. Uważamy, że do czerwcowego posiedzenia EBC notowania EUR/USD pozostaną w trendzie spadkowym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Szymon Zajkowski, DM TMS Brokers

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu