Wspólne działania w celu redukcji CO 2

Barbara Warpechowska
opublikowano: 24-11-2016, 22:00

Koncern BASF i Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla (IChPW) rozpoczęły współpracę w zakresie technologii wychwytu CO 2.

Podczas konferencji Chemical Industry Summit and Awards Gala 21 listopada w Warszawie Andreas Gietl, dyrektor BASF Polska, i Aleksander Sobolewski,dyrektor IChPW, podpisali list intencyjny. Otwiera on możliwość wspólnych działań w celu redukcji emisji CO 2 przez separację i oczyszczanie go z gazów spalinowych. Proces opiera się na zjawisku absorbcji chemicznej CO 2 i prowadzony jest w instalacji zaprojektowanej przez IChPW z wykorzystaniem oferowanej przez BASF technologii OASE blue bazującej na roztworach aminowych. Rozwiązanie to umożliwia separację CO 2 z gazów spalinowych w elektrowniach wykorzystujących węgiel kamienny i brunatny oraz zostało zoptymalizowane do wykorzystania w obiektach wielkoprzemysłowych. Zastosowanie technologii OASE blue pozwala na separację CO2 z wydajnością powyżej 90 proc. i uzyskanie 99,9 proc. czystości tego gazu.

— Instalacja do absorpcji chemicznej CO 2 uruchomiona w 2012 r. i zaprojektowana przez pracowników naszego instytutu była pierwszą w Polsce, która pozwoliła na usuwanie CO 2 ze spalin do 100 m sześc./h. Dzięki połączeniu sił z firmą BASF Polska i zastosowaniu w naszej instalacji nowatorskiej technologii OASE blue udało się zintensyfikować dotychczasowe badania i rozszerzyćich zakres. Cieszymy się, że wspólnie mamy możliwość poszukiwania najbardziej adekwatnych rozwiązań dla polskiego przemysłu — mówi Aleksander Sobolewski. W opinii partnerów współpraca przedstawicieli biznesu i nauki to jeden z najskuteczniejszych sposobów stawiania czoła wyzwaniom gospodarczym, środowiskowym i społecznym.

— Wierzę, że połączenie wiedzy i doświadczenia sektora nauki z rozwiązaniami i technologicznym know-how, oferowanymi przez przedstawicieli przemysłu, może się przerodzić w innowacyjne rozwiązania dla przemysłu chemicznego w Polsce. Pokazują to nasze pierwsze działania z IChPW, których skutkiem jest podpisanie listu — podkreśla Andreas Gietl.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Ekologia / Wspólne działania w celu redukcji CO 2