Wspólnie bezpieczniej

MONIKA KACZOREK, partner w grupie Mazars
opublikowano: 30-01-2017, 22:00

Jednym z postulatów zgłoszonych do procedowanej w Sejmie ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym jest wprowadzenie w Polsce badania wspólnego. Wykonują je wspólnie różni audytorzy w celu wydania jednolitej opinii. Byłaby to zmiana fundamentalna, pozytywnie odmieniająca oblicze rynku finansowego. Badanie wspólne to skuteczny mechanizm lepszej kontroli przedsiębiorstwa. Sprawdza się zwłaszcza tam, gdzie państwo odgrywa znaczącą rolę w gospodarce. Wykonywane jest nie np. przez giganta i firmę mikro, lecz przez średnią i małą albo dużą i średnią, co sprzyja dekoncentracji rynku.

Koszt takiego badania nie jest wielki, tylko o 2-5 proc. wyższy niż zwykłego. Jeśli taka jest cena zwiększenia bezpieczeństwa, to warto ją zaakceptować. Poza tym badanie wspólne sprzyja transparentności i wiarygodności sprawozdań finansowych. Zatem jego wprowadzenie może pomóc odbudować w Polsce zaufanie do samej sprawozdawczości oraz, co znacznie ważniejsze — całego rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MONIKA KACZOREK, partner w grupie Mazars

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu