Wspólnik Kerviela drugim oskarżonym w aferze Societe Generale

PAP
04-08-2008, 21:55

Asystent maklera Jerome'a Kerviela, podejrzanego o narażenie banku Societe Generale na 4,9 mld strat, został oskarżony o pomoc we wprowadzaniu fałszywych danych - poinformowała w  poniedziałek agencja AFP, powołując się na źródła sądowe.

Do tej pory tylko Kervielowi postawiono zarzuty w tej aferze. W piątek o współudział w nielegalnych operacjach informatycznych na przełomie 2007 i 2008 roku oskarżono 24-letniego Thomasa Mougarda, asystenta "maklera stulecia". Źródła sądowe poinformowały, że Mougard, który w trakcie przesłuchania nie przyznał się do zarzucanych mu czynów, został wypuszczony na wolność.

Postawienie zarzutów wspólnikowi Kerviela zbiega się w czasie z kolejnym przesłuchaniem w poniedziałek głównego oskarżonego. Zgodnie z nową, ofensywną, linią obrony, jego adwokaci domagają się pociągnięcia do odpowiedzialności przełożonych Societe Generale.

"Niech skończy się powtarzanie, że to afera Kerviela. To afera Societe Generale" - powiedział dziennikarzom jeden z jego adwokatów Eric Dupond-Moretti. Dodał, że dopóki bank wychodził na swoje, wszystko było w porządku, "dopiero, kiedy SocGen stracił pieniądze, Kerviel stał się winien wszystkiemu".

Śledztwo w sprawie gigantycznych strat we francuskim banku powinno się zakończyć w najbliższych tygodniach. Jednak, jak komentują media, w razie rozszerzenia dochodzenia na zwierzchników Kerviela może się ono przeciągnąć na kolejne miesiące, a może i lata.

18 marca tego roku po pięciu tygodniach aresztu Kerviel, na którym ciążą zarzuty "fałszerstwa, nadużycia zaufania i niedozwolonego wprowadzenia danych informatycznych", wyszedł na wolność i pozostaje pod nadzorem sądowym. Pracuje obecnie jako konsultant w pewnej firmie informatycznej.

Specjalna wewnętrzna komisja SocGen uznała w maju tego roku, że zwierzchnicy Kerviela nie dopełnili obowiązków dotyczących kontroli prowadzonych przezeń operacji. Według tego raportu kontrola wewnętrzna banku nie zareagowała na 74 ostrzeżenia wysłane po niedozwolonych operacjach maklera.

Szymon Łucyk(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Wspólnik Kerviela drugim oskarżonym w aferze Societe Generale