Współpraca Litwy i Polski w zwalczaniu przestępstw finansowych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-10-2005, 18:46

Litwa i Polska zaktywizują współpracę w dziedzinie zwalczania przestępstw finansowych. W czwartek w Wilnie porozumienie w tej sprawie podpisali - ze strony polskiej - wiceminister finansów, dyrektor generalny inspekcji kontroli skarbowej Stanisław Stec i - ze strony litewskiej - dyrektor służby do spraw badań przestępstw finansowych Romualdas Bareika.

Litwa i Polska zaktywizują współpracę w dziedzinie zwalczania przestępstw finansowych. W czwartek w Wilnie porozumienie w tej sprawie podpisali - ze strony polskiej - wiceminister finansów, dyrektor generalny inspekcji kontroli skarbowej Stanisław Stec i - ze strony litewskiej - dyrektor służby do spraw badań przestępstw finansowych Romualdas Bareika.

    Jak powiedział PAP Stanisław Stec "celem tego porozumienia, jest walka z przestępcami finansowymi działającymi na szkodę obu krajów i na szkodę Unii Europejskiej".

    "Obecnie, przy dużych środkach płynących z Unii, wśród beneficjentów w obu krajach, są tacy, którzy z tych środków chcą korzystać w sposób nielegalny. Tu powinniśmy współpracować, by eliminować takie przypadki" - powiedział dyrektor generalny inspekcji kontroli skarbowej Polski.

    Potrzeba zaktywizowania współpracy w tej dziedzinie wynikła również w związku ze wzrostem wymiany towarowej między obu krajami, a co za tym idzie - przypadkami nielegalnego przewożenia towarów czy wyłudzenia VAT-u.

    "Ten problem stał się jeszcze bardziej aktualny po tym jak nasze kraje przystąpiły do Unii Europejskiej. Formalnie przestały istnieć granice, nie ma cła. Wymiana towarowa stała się bardzo otwarta i są ludzie, którzy to wykorzystują; nie można na to pozwolić" - powiedział Stec.

    Polska i Litwa w dziedzinie zwalczania przestępstw finansowych dotychczas współpracowały na podstawie memorandum podpisanego w 1992 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane