Specjalista IT potrzebny od zaraz

opublikowano: 15-02-2017, 17:56
aktualizacja: 15-02-2017, 17:57

Szacuje się, że w Polsce już teraz brakuje blisko 50 tys. pracowników IT. Jak więc przekonać do siebie najlepszych i jaką formę współpracy zaproponować, by usatysfakcjonowane były obydwie strony?

Zgodnie z przewidywaniami PMR Research polski rynek IT w ciągu najbliższych pięciu lat może osiągnąć wartość blisko 34 mld zł. Będzie to oznaczać również zwiększone zapotrzebowanie na wykwalifikowanych informatyków. 

Oprócz wysokości wynagrodzenia oraz możliwości rozwoju informatycy coraz więcej wagi przywiązują do formy zatrudnienia.
Zobacz więcej

Oprócz wysokości wynagrodzenia oraz możliwości rozwoju informatycy coraz więcej wagi przywiązują do formy zatrudnienia. iStock

- Rok 2017 będzie okresem, w którym innowacje oraz technologie nie dadzą za wygraną i będą nadal wywierać wpływ na tempo rozwoju. Rynek będzie dyktował oczekiwany rozwój zasobów ludzkich oraz to, jakie możliwości firmy będą dawały potencjalnym pracownikom. Możemy nadal spodziewać się dynamicznego wzrostu zatrudnienia w obszarze IT – przewiduje Katarzyna Macek, dyrektor personalny w Sapiens Software Solutions Polska.

Z analiz firmy Hays Poland również wynika, że już w 2017 r. na najwięcej ofert na rynku pracy będą mogli liczyć właśnie informatycy. Jednocześnie trudności w pozyskaniu specjalistów spodziewa się aż 90 proc. krajowych przedsiębiorstw. Luki kadrowe widoczne są nie tylko w naszym kraju. Dane prezentowane przez firmę doradczą PwC wykazują dodatkowo, że z problemem tym mierzy się aż 65 proc. prezesów w Europie Środkowo-Wschodniej.

W przypadku tego sektora - zdaniem przedstawicieli firmy IT LeasingTeam, która świadczy usługi w zakresie pozyskiwania specjalistów i kadry zarządzającej w obszarze IT – mamy zdecydowanie do czynienia z rynkiem pracownika i przyciągnięcie wysokiej klasy ekspertów wymaga od pracodawców sporej elastyczności, a czasem dodatkowych benefitów. 

Współpraca z informatykiem

Jakie formy zatrudnienia mogą być więc atrakcyjne dla dobrych informatyków i optymalne dla przedsiębiorstw? Okazuje się, że w praktyce doświadczeni specjaliści IT coraz częściej wolą wiązać się z daną firmą jedynie na czas realizacji konkretnego projektu, mieć możliwość wyboru pracodawcy lub nawet współpracować z kilkoma jednocześnie.

Co ciekawe, z obserwacji IT LeasingTeam wynika, że umowa o pracę w tym sektorze nie jest wcale najbardziej popularną formą zatrudnienia. Najlepsi preferują samozatrudnienie lub inne formy współpracy.

- Umowę o pracę warto zaoferować młodym osobom, studentom ostatnich lat bądź absolwentom kierunków informatycznych, którzy stawiają pierwsze kroki na rynku pracy. Zwykle na początku kariery jest to korzystniejsze rozwiązanie, ponieważ pozwala im skupić się na własnym rozwoju - zaznacza Marek Mrozowski, kierownik Działu Rekrutacji IT w IT LeasingTeam.

W działach IT na etat zatrudnia się najczęściej administratorów, a także osoby na stanowiskach menedżerskich.

Z kontraktem w kieszeni

Coraz popularniejsze na rynku staje się natomiast zatrudnianie na kontraktach na czas realizacji konkretnego projektu, np. w ramach tzw. body leasingu, czyli usługi polegającej na wynajmowaniu specjalistów IT do konkretnych zadań, realizowanej za pośrednictwem zewnętrznej firmy. Taka formuła zdaniem specjalistów HR dobrze się sprawdza w przypadku pracy projektowej lub współpracy, bez względu na to, czy realizacja danego projektu wymaga kilku dni, czy nawet kilku lat. Pracownikowi zapewnia możliwość angażowania się również w inne przedsięwzięcia, a pracodawcy ułatwia m.in. zaplanowanie budżetu dla całego projektu. 

- Dla partnera specjalizującego się w oddelegowywaniu pracowników na kontrakty znalezienie np. zastępstwa nie stanowi problemu, ponieważ dysponuje własną bazą freelancerów. W sytuacji zakończenia projektu, pracownik kończy współpracę z danym pracodawcą, a firma nie ponosi kosztów związanych z zatrudnieniem osoby, dla której może nie mieć już więcej zadań do wykonania. Natomiast na czas trwania projektu ma do dyspozycji wysokiej klasy specjalistę z różnorodnym doświadczeniem projektowym, które byłoby trudne do zdobycia u jednego pracodawcy – zaznacza Małgorzata Zalewska, kierownik Działu Sprzedaży w IT LeasingTeam.

Outsourcing kadry IT

W wielu przypadkach korzystny może się okazać outsourcing kompetencji IT i rozpoczęcie współpracy z zewnętrzną firmą specjalizującą się w danym obszarze. Jest to opcja zarówno dla dużych firm, jak i mniejszych przedsiębiorców. Pod zewnętrzną opiekę oddać można jeden lub jednocześnie kilka obszarów kompetencyjnych, m.in. helpdesk, testowanie czy development określonej technologii. 

Eksperci podkreślają jednak, że model współpracy zawsze musi być dobrany do faktycznych potrzeb i możliwości przedsiębiorstwa.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Specjalista IT potrzebny od zaraz