Współpraca z robotem

KOMENTARZ: SLAVOJ MUSILEK, General Manager Universal Robots w regionie Europy Środkowo-Wschodniej
opublikowano: 26-07-2016, 22:00

Roboty współpracujące z człowiekiem stworzyły nowe możliwości w przemyśle, przyczyniając się do znacznej poprawy elastyczności procesów produkcyjnych. Jednocześnie w sposób rewolucyjny wpłynęły na podejście do kwestii bezpieczeństwa, tworząc środowisko, w którym człowiek i maszyna muszą znajdować się w bezpośredniej bliskości. Na początku 2016 r. roku normy ISO dla tradycyjnych robotów przemysłowych zostały wzbogacone o specyfikację techniczną odnoszącą się do robotów współpracujących.

W lutym 2016 r. Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (ISO) opublikowała nową specyfikację techniczną ISO/TS 15066 wspierającą dokument ISO 10218, znany pod nazwą „Safety Requirements for Industrial Robots” (Wymagania bezpieczeństwa dla robotów przemysłowych). Zawarte wytyczne to fundament technologiczny dla konstruowanych obecnie robotów, a także solidna podstawa dla przyszłego rozwoju w tej dziedzinie.

ISO/TS 15066 definiuje cechy jednostek robotycznych w celu zapewnienia bezpiecznego projektowania i wdrażania. Wcześniejsza rewizja norm ISO 10218 z 2011 r. skupiała się na tradycyjnych robotach przemysłowych, a technologia „collaborative robot” była wówczas jeszcze na tyle nowa, że nie uwzględniono jej w opracowaniu. Specyfikacja ISO/TS 15066 opisuje różne koncepcje współpracy oraz szczegółowe wymagania, które powinny spełniać projektowane i wdrażane urządzenia. Dokument ma także pomóc w oszacowaniu i ocenie ryzyka podczas instalacji współpracujących robotów.

Oszacowanie ryzyka jest całościowym procesem obejmującym analizę ryzyka i ocenę ryzyka.

Oznacza to identyfikację wszystkich rodzajów ryzyka i zmniejszenie ich do akceptowalnego poziomu (mówi o tym norma ISO 12100).

Specyfikacja ISO/TS 15066 zawiera cenne wskazówki związane z tym aspektem, przeznaczone dla integratorów zajmujących się implementacją współpracujących robotów. Zawiera ona także opis badania dotyczącego progów bólu, z którego integrator może skorzystać na zasadzie dobrowolności.

Ocena ryzyka ma szczególne znaczenie przy doborze właściwego rozwiązania zrobotyzowanego w przemyśle. Przykład: firma Orkla Foods Sverige z branży spożywczej zdecydowała się na implementację robota współpracującego Universal Robots. Przed wdrożeniem robotów torebki z kremem waniliowym produkowane przez Orkla pakowano ręcznie do kartonów. Wybór UR10 umożliwił łatwą integrację urządzenia z już działającym systemem, a także zautomatyzowanie procesu pakowania, bez konieczności montowania rozległych instalacji zapewniających bezpieczeństwo.

Gdy rozwiązania zrobotyzowane mają na celu obniżenie kosztów produkcji, kwestie bezpieczeństwa szczególnie zyskują na znaczeniu. Ekonomizacja wydatków nie może w żadnym wypadku dotyczyć norm bezpieczeństwa. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KOMENTARZ: SLAVOJ MUSILEK, General Manager Universal Robots w regionie Europy Środkowo-Wschodniej

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Współpraca z robotem