Współwinni kryzysu usiłują ratować świat

Jacek Zalewski
29-01-2009, 00:00

Swiatowe Forum Ekonomiczne w Davos, organizowane corocznie od roku 1971, jeden raz symbolicznie przewędrowało do Nowego Jorku — w roku 2002, po zamachu na World Trade Center. Był to zrozumiały dla wszystkich gest solidarności. Całe szczęście, że w tym roku organizatorom nie przyszło do głowy czcić pamięci upadłych bankierów z Wall Street, z ich symbolem Bernardem Madoffem, królem aferzystów.

Trzon listy uczestników Davos nie zmienia się od lat, dlatego bez wielkiego błędu można przyjąć, że znaczna część tegorocznych gości ponosi współodpowiedzialność za globalny kryzys. Ich dziekanem już podczas inauguracyjnego obiadu mianował się finansista George Soros, który przyznał, że nie przewidywał załamania systemu i że było to dla niego takim samym zaskoczeniem jak dla innych. Gdyby te wszystkie globalne asy samokrytycznie uderzyły się w piersi i ze wstydu nie przyjechały — tegoroczne forum w ogóle by się nie odbyło.

Ale winowajcy postawili sobie szlachetny cel wyprowadzenia światowej gospodarki z finansowego bagna, w które je wpuścili. 39. Światowe Forum Ekonomiczne ma hasło "Shaping the Post-Crisis World". czyli "Ukształtujmy pokryzysowy świat". Politycy uznali, że to zadanie zbyt poważne, by zostawić je samym rekinom biznesu — podobnie jak wojna jest zbyt poważna, by zostawiać ją generałom — stąd w Davos zjawiła się ponadnormatywna reprezentacja klasy rządzącej. W każdym razie Polskę po dwuletniej przerwie znowu reprezentuje premier z kluczowymi ministrami.

Charakterystyczne było powierzenie wczorajszego otwarcia forum premierowi Władimirowi Putinowi. Akurat w Rosji gospodarka teoretycznie rynkowa jest totalnie podporządkowana władzy państwowej. Na drugim biegunie można postawić deregulacyjną aż do przesady politykę byłego prezydenta USA George’a W. Busha. Problem w tym, że niezwykle trudno wyważyć proporcje między takimi dwoma skrajnościami. I raczej nie uda się tego zrobić do niedzieli w Davos.

Jacek Zalewski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Współwinni kryzysu usiłują ratować świat