Wstrząs w wałbrzyskiej strefie

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 13-06-2011, 00:00

Mirosław Greber dostaje absolutorium, nagrodę i… czarną polewkę od ministra gospodarki. Gminy nie odpuszczą.

Wicepremier Pawlak niespodziewanie wymienił zarząd SSE...

Mirosław Greber dostaje absolutorium, nagrodę i… czarną polewkę od ministra gospodarki. Gminy nie odpuszczą.

W wałbrzyskiej strefie doszło do zaskakujących zmian. W piątek przedstawiciel Ministerstwa Gospodarki (MG) podczas walnego nie powołał na nową kadencję zarządu specjalnej strefy ekonomicznej Invest-Park — prezesa Mirosława Grebera i dwóch wiceprezesów: Dariusza Kasprowicza i Jana Banika.

— To zwykła granda. Samorządy będą protestowały — zapowiada Ryszard Wawryniewicz, prezes samorządowej spółki Inwestycje Świdnickie.

Strefa negocjuje kilka dużych projektów, m.in. z japońskim Lotte, który chce zbudować kilka fabryk. Zmiany kadrowe na pewno nie posłużą dobrze inwestycjom.

Duży może więcej

Prezes Greber najpierw dostał absolutorium za 2010 r. i nagrodę, a następnie usłyszał, że z chwilą zakończenia walnego jego obowiązki przejmie nowa osoba: Urszula Solińska-Marek, dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Jej zastępczynią ma być Lidia Jarmułowicz, członkini PSL, była szefowa oddziału ZUS w Legnicy. Została odwołana — według ZUS — za słabe wyniki. Z kolei Lidia Jarmułowicz — jak doniosła "Gazeta Wrocławska" — podejrzewa, że decyzja zapadła, gdy zaczęła informować centralę o zawyżaniu rent i emerytur.

— Przewodniczący walnego rzucił papierami, wyszedł z sali i trzasnął drzwiami, gminy odmówiły podpisania dokumentów. Nie może być tak, że w spółce prawa handlowego większościowy udziałowiec nie liczy się z mniejszościowymi. Przedstawiciel MG przejął przewodnictwo walnego i je zakończył. Gminy oprotestowały, co mogły i zapowiedziały, że zaskarżą uchwałę — mówi Ryszard Wawryniewicz.

Skarb państwa ma udziały warte 48,8 proc. wartości spółki, ale aż 78,99 proc. głosów. Reszta należy do miast: Dzierżoniów, Jelcz-Laskowice, Oława, Świdnica, Kłodzko, Nowa Ruda i Kudowa-Zdrój, gmin Żarów i Strzelin oraz spółek PKO BP, BZ WBK, SRK Bytom i AM Reliqum.

Przedwyborcze zagrywki

Decyzje personalne podejmuje minister gospodarki Waldemar Pawlak. Dział prasowy resortu nie był w stanie udzielić w piątek informacji na temat zmian.

— Nie komentuję — ucina Rafał Baniak, wiceminister odpowiedzialny za strefy.

— To najbardziej elastyczna i efektywna strefa, z którą współpracuje nam się najlepiej w Polsce. Wielokrotnie wspólnie przekonywaliśmy firmy do inwestycji, często dzięki bezpośredniemu zaangażowaniu prezesa. Gdy wsparcie dla firm jest niskie, bardzo ważny jest profesjonalizm — mówi Joanna Bensz z firmy zarządzającej realizacją inwestycjami PM Group.

Strefy nie są bezbronne w walce z politykami. Kilka lat temu przedstawiciel skarbu próbował powołać nową osobę na stanowisko wiceprezesa. Jeden z udziałowców zaskarżył uchwałę. Sąd unieważnił uchwałę, nowego wiceprezesa nie powołano.

To kolejna roszada kadrowa w SSE. W 2009 r. zmieniły się zarządy stref warmińsko-mazurskiej i kostrzyńsko-słubickiej (pojawili się ludzie związani z PO i PSL).

...w której inwestują Dolnośląskie Surowce Skalne, PCC Rokita, Ronal…

400 ha da wałbrzyskiej strefie pięć projektów za 450 mln zł i 800 etatów. I szanse na dużo, dużo więcej.

Już pod koniec czerwca Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna (WSSE) może być największa w Polsce. Ministerstwo Gospodarki chce ją poszerzyć o ponad 390 ha. Na 50 ha strefa ma gotowych pięć projektów (patrz ramka).

Największy — wart 237,5 mln zł — planuje Ronal, szwajcarska firma znana głównie z produkcji kół aluminiowych (ale także kabin prysznicowych). Ronal Polska już ma dwa zakłady: w Jelczu-Laskowicach i Wałbrzychu. Kolejna fabryka ma powstać w Wałbrzychu. Będzie w niej pracować 350 osób.

W Piławie Górnej inwestują Dolnośląskie Surowce Skalne (DSS), które dostały na projekt ponad 50 mln zł wsparcia unijnego z działania 4.5.1 wspierającego inwestycje o dużym znaczeniu dla gospodarki ("PB" informował o sprawie w marcu). Giełdowa spółka zbuduje zakład produkcji bloków kamienia sztucznego i będzie wyrabiać blaty i płytki z bloków kamienia sztucznego.

W Brzegu Dolnym Kosmet, spółka z grupy PCC Rokita, zbuduje fabrykę chemii gospodarczej, kosmetyków i środków chemicznych. Będą tu powstawać detergenty na bazie kwasu glikolowego, którego dotąd nikt w Polsce nie stosował.

Centrum logistyczne na Europę Środkową i Wschodnią chce mieć w Oławie grupa Lorenz Bahlsen Snack-World, producent słonych przekąsek. Drugie podejście do wałbrzyskiej strefy robi Hemmersbach, niemiecka firma IT, która ma w Polsce 230 pracowników. Już w 2009 r. był projekt, by do WSSE włączyć dla spółki halę w podwrocławskich Kobierzycach. Miało być 200 miejsc pracy i inwestycja za 430 tys. zł. Wartość inwestycji jest bez zmian, ale etatów — o 100 więcej. Hemmersbach chce rozwinąć działalność w Polsce i w hali wynajmowanej od spółki PG PL 1 naprawiać i konserwować komputery i urządzenia peryferyjne.

Pozostałe tereny, które zostaną włączone do WSSE, mogą ściągnąć inwestycje, które stworzą 9,6 tys. miejsc pracy wartości aż 3,8 mld zł. Chodzi o 140 ha we Wrocławiu, z których 22 ha ma miasto, a resztę — Agencja Nieruchomości Rolnych (ANR) i ponad 150 ha w Nysie (ANR).

Od początku roku przestały obowiązywać przepisy, zgodnie z którymi agencja mogła bezpłatnie przekazać tereny strefie ekonomicznej. Teraz są one sprzedawane po cenach komercyjnych. Np. ostatnio firma logistyczna Raben kupiła od ANR 8 ha w Rzeszowie za 8 mln zł. Do wałbrzyskiej strefy wejdzie też ponad 20 ha w Jelczu-Laskowicach, z których część należy do miasta, a część do strefy (kupiła je od syndyka Zakładów Samochodowych Jelcz).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy