Wszyscy klienci zwycięzcy mogą pochwalić się udanym debiutem

Miłosz Papst, Michał Międła
20-02-2006, 00:00

W kategorii dużych emisji zwyciężył Dom Maklerski Banku Zachodniego WBK. Jego głównymi atutami były rentowność emisji oraz możliwości dystrybucyjne. BZ WBK utrzymał się też w czołówce pod względem liczby i wartości IPO oraz aktywności na rynku wtórnym. Drugi był CDM Pekao, który wraz z DM Millennium przeprowadził najwięcej, czyli pięć dużych ofert. Wynik CDM wsparła wysoka wartość emisji, aktywność na rynku wtórnym oraz możliwości dystrybucyjne. Trzecie miejsce przypadło Millennium ze względu na znaczną liczbę dużych emisji oraz ich wysoką rentowność.

Druga część rankingu powstała na podstawie 29 IPO przeprowadzonych w analizowanym okresie. Były to oferty zróżnicowane pod względem wielkości emisji — od około 60 mln zł, uzyskanych przez Ambrę, do 2,68 mld zł w przypadku PGNiG. Nie uwzględniliśmy Internetowego Domu Maklerskiego, który nie przeprowadził żad- nej oferty o wartości większej niż 50 mln zł.

Konkurencja pod względem liczby IPO była tu dużo ostrzejsza. To oczywiste — w przypadku dużych ofert trudno iść na ilość. Pod względem liczby ofert prowadziły CDM Pekao oraz Millennium. Interesujący jest brak w pierwszej piątce lidera mniejszych emisji — BDM PKO BP, który przeprowadził tylko dwie duże emisje. CDM Pekao i Millennium zajęły ex aequo pierwsze (pięć emisji), a DI BRE Banku, DM BZ WBK oraz CA IB Securities — ex aequo drugie miejsce (cztery emisje).

W drugim zestawieniu wyraźną przewagę ma BDM PKO BP ze względu na największą emisję poprzedniego roku — PGNiG. Drugi w kolejności CDM Pekao zawdzięcza swoją pozycję emisjom z 2004 r. — GTC oraz TVN. Rok później wyraźnie zmniejszyła się aktywność CDM na rynku pierwotnym. Z kolei trzeci DI BRE Banku wypracował pozycję głównie dzięki emisjom ubiegłorocznym — Polmosu Lublin oraz Grupy Lotos. Wartość emisji pozostałych dwóch brokerów z czołówki jest wyraźnie niższa.

Według stanu na koniec 2005 r. najmniej pracowników zatrudnionych było w CA IB Securities (35), najwięcej zaś w CDM Pekao (654). Ta rozpiętość oraz różnice w globalnej wartości przeprowadzonych emisji miały wpływ na pozycje w subrankingu efektywności. CA IB Securities oraz DM Banku Handlowego, mające najmniejszą liczbę pracowników, uplasowały się w ścisłej czołówce pod względem efektywności pracy.

Zwycięzca w tej kategorii może pochwalić się udanymi debiutami wszystkich ofert. Najniższą stopę zwrotu w debiucie miały Dwory (5,4 proc.), najwyższą zaś Zelmer (36,36 proc.). BDM PKO BP wysoką pozycję wypracował dzięki PGNiG (+34 proc.). Subranking aktywności nie wymaga dodatkowego komentarza, ponieważ wyniki są identyczne, jak w przypadku małych emisji.

Najlepsze możliwości w zakresie dystrybucji akcji w stosunku do wielkości emisji miał DM BZ WBK z 76 POK. Wyprzedził on CDM z 97 POK, który obsługiwał jednak oferty o niższej wartości. Trzecie miejsce zajął DI BRE Banku, który jednocześnie posiada trzeci co do wielkości system POK (59), ale jego sieć uzupełnia 46 punktów Multibanku, oferujących usługi maklerskie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Miłosz Papst, Michał Międła

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wszyscy klienci zwycięzcy mogą pochwalić się udanym debiutem