Wszyscy wspólnicy wcześniej zdobyli doświadczenie

opublikowano: 14-12-2021, 20:25
aktualizacja: 08-02-2022, 13:22

Celem Probudowy jest stworzenie dużej, stabilnej, dobrze zorganizowanej firmy budowlanej, opartej na wiedzy inżynierskiej.

Motorem napędowym firmy jest  systematyczna i ciężka praca wszystkich członków organizacji. W budownictwie inżynieryjnym nie ma drogi na skróty - podkreśla Paweł Wątroba, prezes Probudowy.
Motorem napędowym firmy jest systematyczna i ciężka praca wszystkich członków organizacji. W budownictwie inżynieryjnym nie ma drogi na skróty - podkreśla Paweł Wątroba, prezes Probudowy.

Wszyscy wspólnicy wcześniej zdobyli doświadczenie w projektowaniu i wykonawstwie obiektów inżynieryjnych. To pozwoliło na opracowanie skutecznej strategii działania firmy, m.in. ścisłej współpracy projektantów oraz wykonawców w ramach jednej organizacji, dywersyfikację specjalizacji w obrębie inżynierii lądowej oraz elastyczną organizację dopasowaną do działalności.

Działając w oparciu o te założenia wrocławskiej spółce udało się zrealizować pierwsze mniejsze zamówienia, a uzyskane w ten sposób referencje przełożyć na kolejne - coraz większe zadania.

Większość klientów to podmioty publiczne takie jak: PKP PLK, GDDKiA, ZDW, ZDP, miasta, gminy oraz wiarygodne, zaprzyjaźnione firmy.

- W branży budowlanej bardzo trudno jest uzyskać przewagę konkurencyjną. Dotyczy to zwłaszcza budownictwa inżynieryjnego, opartego w głównej mierze o rynek zamówień publicznych, który rządzi się swoimi prawami. Konkuruje się w zasadzie wyłącznie ceną. Utrzymanie odpowiedniego balansu pomiędzy jakością i zyskiem jest więc sporym wyzwaniem i na każdym etapie realizacji wymaga połączenia wiedzy technicznej, kontraktowej, doświadczenia oraz pomysłowości - podkreśla Paweł Wątroba prezes Probudowy.

Probudowa ma ok. 100 pracowników. Część z nich zatrudnionych jest na podstawie umów o pracę, inni - zleceń oraz samozatrudnienia.

Lockdowny nie wpłynęły szczególnie negatywnie na działalność firmy. Szybko opracowano schematy oraz narzędzia pracy zdalnej dla inżynierów biurowych oraz procedury bezpieczeństwa dla pracowników w terenie.

- W pierwszym roku pandemii udało się pozyskać odpowiednią liczbę zleceń, pomimo widocznej niepewności na rynku, objawiającej się czasami zaniżaniem cen w obronie przed nieznaną przyszłością - przyznaje Paweł Wątroba.

Skutki pośrednie pandemii wywarły natomiast większy wpływ na całą branżę, w tym głównie na zawirowania na rynku materiałów budowlanych oraz kosztów robocizny.

W perspektywie następnej dekady wspólnicy nie planują zmiany założeń biznesowych. Celem jest systematyczny rozwój oparty o inwestycje wypracowanego kapitału w rozbudowę kadry, maszyny budowlane i infrastrukturę informatyczną.

- Krok po kroku staramy się wdrażać nowe rozwiązania w usprawnianiu procesów organizacyjnych. W branży budowlanej jest to bardzo ważny, budujący wartość, a często niedoceniany aspekt budowy firmy - podkreśla Paweł Wątroba.

Firma zamierza rozszerzyć działalność na całą Polskę. choć nadal najwięcej kontraktów ma w Polsce południowo - zachodniej. W dłuższym okresie planuje też działania zagranicą.

- Nasze dotychczasowe doświadczenie w pracy w partnerami zagranicznymi upewniły nas co do jakości wiedzy inżynierskiej oraz wszechstronności polskich kadr. Niemniej, aby skutecznie wykorzystać te cechy, muszą być one wsparte odpowiednim kapitałem oraz efektywną organizacją. Nad rozwojem tych aspektów biznesowych będziemy pracować w nadchodzących latach - zdradza Paweł Wątroba.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane