„Wszystkie cztery sygnały w naszym modelu wskazują na recesję” (WYKRES DNIA)

Gospodarka amerykańska znalazła się na prostej drodze do recesji, wynika z odczytów kluczowych wskaźników monitorowanych przez Deutsche Bank.

W tym roku gospodarka amerykańska wygenerowała wszystkie cztery kluczowe sygnały zapowiadające recesję, ostrzegli w raporcie datowanym na wtorek stratedzy Deutsche Banku. Udział zysków przedsiębiorstw w amerykańskim PKB topnieje, wydatki inwestycyjne spadają, stopa niewypłacalności obligacji o ratingach spekulacyjnych wzrosła powyżej ostrzegawczego poziomu 5 proc., a dynamika indeksu koniunktury na rynku pracy spadła poniżej zera.W ostatnich czterech przypadkach, kiedy wszystkie te czynniki wystąpiły jednocześnie, gospodarce amerykańskiej udało się uniknąć recesji tylko raz, w 1986 r. Zdaniem Deutsche Banku mało prawdopodobne, by taki wyjątek powtórzył się tym razem. Stratedzy instytucji prawdopodobieństwo wejścia USA w recesję już w ciągu 12 miesięcy ocenili na 30 proc., w porównaniu ze średnią ocen specjalistów ankietowanych przez Bloomberga sięgającą 20 proc.Udział zysków spółek w amerykańskim PKB znajduje się na ścieżce spadkowej już od ośmiu kwartałów, udział niewypłacalności w segmencie wysokooprocentowanych obligacji sięgnął 5,7 proc., wydatki inwestycyjne przedsiębiorstw spadły w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku o 2 proc., a roczna dynamika obliczanego przez Fed indeksu koniunktury na rynku pracy zeszła poniżej zera w sierpniu.Udział zysków spółek w amerykańskim PKB (linia żółta) na tle momentów wystąpienia recesji (szare pola). Ostatnim przypadkiem, kiedy spadające marże zysków nie zapowiedziały recesji, był rok 1986. Źródło: Deutsche Bank, Bloomberg.

„Wszystkie cztery sygnały w naszym modelu wskazują na recesję” (WYKRES DNIA)

Gospodarka amerykańska znalazła się na prostej drodze do recesji, wynika z odczytów kluczowych wskaźników monitorowanych przez Deutsche Bank.

W tym roku gospodarka amerykańska wygenerowała wszystkie cztery kluczowe sygnały zapowiadające recesję, ostrzegli w raporcie datowanym na wtorek stratedzy Deutsche Banku. Udział zysków przedsiębiorstw w amerykańskim PKB topnieje, wydatki inwestycyjne spadają, stopa niewypłacalności obligacji o ratingach spekulacyjnych wzrosła powyżej ostrzegawczego poziomu 5 proc., a dynamika indeksu koniunktury na rynku pracy spadła poniżej zera.

W ostatnich czterech przypadkach, kiedy wszystkie te czynniki wystąpiły jednocześnie, gospodarce amerykańskiej udało się uniknąć recesji tylko raz, w 1986 r. Zdaniem Deutsche Banku mało prawdopodobne, by taki wyjątek powtórzył się tym razem. Stratedzy instytucji prawdopodobieństwo wejścia USA w recesję już w ciągu 12 miesięcy ocenili na 30 proc., w porównaniu ze średnią ocen specjalistów ankietowanych przez Bloomberga sięgającą 20 proc.

Udział zysków spółek w amerykańskim PKB znajduje się na ścieżce spadkowej już od ośmiu kwartałów, udział niewypłacalności w segmencie wysokooprocentowanych obligacji sięgnął 5,7 proc., wydatki inwestycyjne przedsiębiorstw spadły w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku o 2 proc., a roczna dynamika obliczanego przez Fed indeksu koniunktury na rynku pracy zeszła poniżej zera w sierpniu.


Udział zysków spółek w amerykańskim PKB (linia żółta) na tle momentów wystąpienia recesji (szare pola). Ostatnim przypadkiem, kiedy spadające marże zysków nie zapowiedziały recesji, był rok 1986. Źródło: Deutsche Bank, Bloomberg.

Udział zysków spółek w amerykańskim PKB (linia żółta) na tle momentów wystąpienia recesji (szare pola). Ostatnim przypadkiem, kiedy spadające marże zysków nie zapowiedziały recesji, był roku 1986
Deutsche Bank, Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane