Wszystkie kluby za zmianami w Regulaminie Sejmu ws. lobbystów

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 22-02-2006, 21:00

Wszystkie kluby poselskie opowiedziały się w środę za przyjęciem projektu uchwały, wprowadzającej do Regulaminu Sejmu przepisy umożliwiające legalne działanie lobbystów na terenie Sejmu.

Wszystkie kluby poselskie opowiedziały się w środę za przyjęciem projektu uchwały, wprowadzającej do Regulaminu Sejmu przepisy umożliwiające legalne działanie lobbystów na terenie Sejmu.

Projekt, przygotowany przez sejmową Komisję Regulaminową i Spraw Poselskich, przystosowuje Regulamin Izby do przyjętej w lipcu przez poprzedni Sejm ustawy o działalności lobbingowej, która określa zasady rejestracji, sprawozdawczości i akredytacji lobbystów.

Wszyscy posłowie biorący udział w środowej debacie sejmowej podkreślali, że proponowane zmiany w Regulaminie powinny przyczynić się do jawności i przejrzystości procesu legislacyjnego oraz uregulowania panującego obecnie w tej sferze "permanentnego chaosu".

Szef Komisji Marek Suski zapowiedział, że regulacja pomoże wywrócić słynny "stolik", przy którym siedzieć mieli m.in. nieuczciwi politycy i przestępcy.

W swoich wypowiedziach posłowie podkreślali, że nie wiadomo, jak wprowadzane przepisy będą wyglądały w praktyce i czy okażą się wystarczające. Jeśli będą konieczne kolejne zmiany, będziemy nad nimi pracować, teraz zagłosujemy za tą propozycją - mówili posłowie.

Głosowanie nad projektem - w piątek.

Projekt określa sposób zgłaszania się do Sejmu osób pragnących przekonywać posłów na rzecz jakiego rozwiązania i ich poruszania się po Sejmie oraz zabieranie głosu w sprawie interesującego ich projektu. Działalność lobbystów w Sejmie ma być bowiem jawna i tym samym poddana publicznej kontroli.

Przedłożenie wprowadza do Regulaminu pojęcie "wysłuchania publicznego"; każdy, kto zgłosi taką chęć, będzie mógł przedstawić swoją opinię o projekcie w sposób jawny i zgodny z prawem.

Uchwała o przeprowadzeniu publicznego wysłuchania projektu ustawy ma być podejmowana na wniosek posła przez komisję zajmującą się projektem danej ustawy. Głosowanie nad przyjęciem takiej uchwały będzie następowało po zakończeniu I czytania projektu.

Wysłuchanie publiczne będzie odbywało się w trakcie posiedzenia komisji.

Osoby chcące wziąć udział w wysłuchaniu muszą złożyć do marszałka Sejmu odpowiedni formularz na dziesięć dni przed terminem wysłuchania (w przypadku przedłożeń rządowych lista lobbystów ma trafić do Sejmu razem z projektem).

Lobbyści będą mogli się poruszać po Sejmie tylko zaopatrzeni w wydawaną na określony czas noszoną w widocznym miejscu plakietkę.

Zgodnie z przyjętą w lipcu ustawą, lobbing to działania prowadzone metodami prawnie dozwolonymi, zmierzające do wywarcia wpływu na organy władzy publicznej w procesie stanowienia prawa.

Ustawa wprowadza też pojęcie "zawodowej działalności lobbingowej". Jest to lobbowanie na rzecz innych osób za pieniądze. Podmioty prowadzące taką działalność muszą zgłosić swoje dane do odpowiedniego, jawnego rejestru. Za zawodowe lobbowanie bez wpisania do rejestru grozić będzie kara od 3 tys. do 50 tys. zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Wszystkie kluby za zmianami w Regulaminie Sejmu ws. lobbystów