Wszystko zależy od inicjatywy banków

Magdalena Krukowska
opublikowano: 08-02-2005, 00:00

Nowy program unijnej pomocy jest już zatwierdzony. O pieniądze dla polskich firm trzeba będzie jednak powalczyć.

Komisja Europejska zatwierdziła w styczniu kolejny program (tzw. Preparatory Action Plan) wspierania lokalnych banków i instytucji kredytowych z nowych krajów członkowskich, na który przeznaczy w sumie 36 mln EUR. Będzie on realizowany przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Europejski Bank Inwestycyjny, Europejski Fundusz Inwestycyjny oraz Bank Rozwoju Rady Europy wspólnie z Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW CEB).

Brakuje szczegółów...

Na pomoc techniczną przewidziano 6 mln EUR, natomiast 30 mln EUR zasili same środki kredytowe instytucji finansowych w poszczególnych krajach. To z nich będą pochodzić kredyty obrotowe i inwestycyjne dla małych i średnich przedsiębiorstw. Niestety, Komisja Europejska nie poinformowała, na jakie konkretnie cele środki mają być przeznaczone. Nie wiadomo także, ile pieniędzy trafi do Polski.

— Wszystko zależy od tego, jak aktywne okażą się same banki. Każdy z nich może ubiegać się o udział w programie, dlatego powinny na własną rękę kontaktować się z instytucjami wdrażającymi — twierdzi Axel Reiserer, rzecznik prasowy Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, odpowiedzialny za Europę Środkową.

...i zainteresowania

Problem w tym, że niewiele polskich instytucji finansowych wie o tej możliwości. Spośród pytanych banków, tylko BRE Bank, ING Bank Śląski i Bank BPH zadeklarowały, że rozważą wzięcie udziału w programie. W najlepszej sytuacji są instytucje, które już uczestniczyły w innych projektach unijnych. Chodzi m.in. o program SME Finance Facility, który działał na podobnej zasadzie od 1999 r. w dziesięciu krajach przystępujących do Unii Europejskiej.

Dzięki liniom kredytowym udostępnionym przez EBOR małe i średnie przedsiębiorstwa mogły w kilkunastu bankach w Polsce wziąć kredyty do 100 tys. EUR. Program ten funkcjonuje nadal.

— Podpisaliśmy dwie umowy wartości 30 mln EUR, gwarantujące kredyty obrotowe i inwestycyjne dla małych i średnich firm — mówi Marcin Kryszeń z Departamentu obsługi klientów korporacyjnych ING Banku Śląskiego.

Ulga dla firm

Dla przedsiębiorców współpraca polskich banków z europejskimi instytucjami oznacza przykładowo szeroki zakres celów kredytowania, wydłużenie okresu spłaty, obniżenie wymaganego wkładu własnego czy uproszczone procedury. Korzystniejsze są również warunki dotyczące umów leasingowych. W czwartek EBOR poinformował o udzieleniu Raiffeisen-Leasing Polska kolejnej pożyczki w ramach SME Finance Facility wysokości 5 mln EUR. Ma być przeznaczona na rozwój oferty leasingowej skierowanej szczególnie do mikroprzedsiębiorców.

Z kolei Europejski Fundusz Inwestycyjny podpisał w grudniu umowę z Bankiem BPH w ramach unijnego Wieloletniego Programu dla Przedsiębiorstw i Przedsiębiorczości. Jest to pierwsze tego typu porozumienie zawarte przez EIF z polską instytucją. Dotyczy ono objęcia poręczeniem portfela kredytów udzielanych przez BPH na finansowanie przedsięwzięć oraz kredytów Auto Sezam dla przedsiębiorstw zatrudniającym do 100 osób.

— Dzięki współpracy z EIF kredyt jest łatwiej dostępny. Firma może wnieść udział własny mniejszy o 10 proc. bez zwiększenia wymaganej dokumentacji oraz dodatkowych zabezpieczeń — wyjaśnia Alicja Olejnik z zespołu kredytów samochodowych w Banku BPH.

Dodatkowe wsparcie

Nowy program zatwierdzony przez Komisję Europejską ma dużo mniejszy budżet niż poprzednie projekty. Ostrzejsza będzie też selekcja lokalnych instytucji finansowych.

W przypadku SME Finance Facility sam EBOR wyłożył 700 mln EUR, a pojedyncze banki w Polsce otrzymały po kilka-kilkadziesiąt milionów EUR. Jednak te linie kredytowe oraz gwarancje niedługo się skończą i potrzebne są następne. A w sytuacji, gdy małe i średnie firmy wciąż mają duże problemy w zdobyciu zewnętrznych źródeł finansowania, liczy się każde ułatwienie w dostępie do pieniędzy na inwestycje i bieżącą działalność.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Krukowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Wszystko zależy od inicjatywy banków