WTI będzie po 50-55 USD

Rozmawiał: Marek Wierciszewski
opublikowano: 05-06-2017, 22:00

3 pytania do... Mateusza Namysła

TRZY PYTANIA DO... MATEUSZA NAMYSŁA, ANALITYKA RAIFFEISEN POLBANKU

1 Czy napięcia na Bliskim Wschodzie mogą zagrozić ciągłości dostaw ropy?

Obecnie dostawy przez cieśninę Ormuz, przez którą transportowane jest 30 proc. ropy przewożonej drogą morską, nie są zagrożone. Groźba blokady byłaby realna dopiero w przypadku zaognienia konfliktu, co z pewnością doprowadziłoby do wzrostu cen surowców energetycznych. To jednak wciąż mniej prawdopodobny scenariusz. Historycznie podobne napięcia między członkami OPEC nie rozbijały porozumień organizacji, a Katar zapewnił jednego ze swoich głównych odbiorców LNG, że dostawy będą przebiegały normalnie.

2 Co rosnące wydobycie ropy w Stanach Zjednoczonych może oznaczać dla producentów skupionych wokół OPEC?

Wydobycie ropy technologią łupkową powinno rosnąć, bo postęp techniczny w tej dziedzinie stale zmniejsza koszty produkcji. Jeśli wydobycie w Stanach Zjednoczonych rzeczywiście będzie rosło, to krajom OPEC oraz pozostałym sygnatariuszom porozumienia o cięciach produkcji może być ciężko wrócić na rynek. W tym sensie są one zakładnikami producentów łupkowych.

3 Ile ropa będzie kosztować za 12 miesięcy?

Specjaliści ankietowani przez Bloomberga oczekują w przypadku odmiany WTI przeciętnie ceny 56,5 USD za baryłkę, jednak sądzę, że ukształtuje się ona nieco niżej, w przedziale 50-55 USD. Kluczowe dla notowań będzie to, czy wiosną 2018 r. zostanie przedłużone porozumienie producentów. Istotne okazać się może także zachowanie popytu. Obecnie nie widać jego większego wzrostu, jednak ożywienie w krajach rozwijających się mogłoby powodować podwyższenie prognoz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rozmawiał: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu