WTO oczekuje najniższego od trzech lat wzrostu handlu międzynarodowego

opublikowano: 02-04-2019, 12:48

Światowa Organizacja Handlu (WTO) obniżyła prognozę wzrostu tegorocznego handlu międzynarodowego. Jako powód podała napięcia między partnerami handlowymi oraz rosnące cła.

WTO prognozuje, że w tym roku handel międzynarodowy wzrośnie do 2,6 proc. We wrześniu prognozowała, że będzie to 3,7 proc. W 2018 roku handel międzynarodowy wzrósł o 3,0 proc. WTO prognozuje, że taki wzrost osiągnie ponownie w 2020 roku.

- W sytuacji dużych napięć w handlu nikt nie powinien być zaskoczony tą prognozą – powiedział dyrektor generalny WTO Roberto Azevedo. – Jest coraz pilniejsze abyśmy złagodzili napięcia i skupili się na ustanowieniu pozytywnej ścieżki dla globalnego handlu, która odpowiadałaby realnym wyzwaniom przed którymi stoi dzisiejsza gospodarka – dodał.

WTO prognozuje, że tempo wzrostu globalnego PKB spadnie z 2,9 proc. w 2018 roku do 2,6 proc. w 2019 i 2020 roku.

Organizacja ostrzega, że w najgorszym przypadku, gdyby doszło do globalnej wojny handlowej, globalny PKB spadłby w 2020 roku o ok. 2 proc., a globalny handel o ok. 17 proc. „Czarny” scenariusz WTO zakłada, że międzynarodowa współpraca dotycząca ceł całkowicie się załamuje i wszystkie kraje wprowadzają jednostronnie cła.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane