WTO: wojna handlowa Chin z USA uderzy w globalną gospodarkę

  • PAP
opublikowano: 28-03-2018, 10:16

Globalny wzrost gospodarczy zacząłby bardzo szybko słabnąć gdyby doszło do wojny handlowej między USA i Chinami, ostrzegł Roberto Azevedo, szef Światowej Organizacji Handlu (WTO).

USA zapowiedziały obłożenie cłami importu z Chin, a Chiny zapowiedziały działania odwetowe. Azevedo podkreślił, że dla WTO zbliża się bardzo trudny okres. Powiedział, że choć do wojny handlowej wciąż nie doszło, to „widać było pierwszy ruch w jej kierunku”. Skala szkód, które wojna handlowa może uczynić globalnej gospodarce, a także dynamice jej wzrostu, będzie zależała od tego, które obszary obejmie.

- Jeśli będzie ograniczona tylko do stali i aluminium, to jedno. Jeśli mowa o setkach i tysiącach produktów, to całkiem inna rzecz. I skutki będą znacząco różne – powiedział szef WTO.

Azevedo nie ma wątpliwości, że obecny spór dotyczący handlu jest dużym problemem.

- Nie przypuszczam, aby ktokolwiek uważał, że to coś mniejszego znaczenia, nawet w administracji USA – powiedział. – Rozmowy toczą się bo, ludzie zaczynają rozumieć, mam nadzieję, jak poważna jest sytuacja i jaki może mieć to wpływ na globalną gospodarkę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PA P

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu