Wtorek na GPW zacznie się raczej bez większych zmian

21-12-2004, 09:38

Wtorkowa sesja na GPW może zacząć się bez większych zmian indeksów. Dokładnie na poziomie wczorajszego zamknięcia wystartowały już kontrakty terminowe. Amerykańskie giełdy zapadają w przedświąteczny marazm.

Wczorajsza sesja za oceanem nie wskazała kierunku na dziś inwestorom na zachodnioeuropejskich giełdach. Handel był niemrawy, bo inwestorów ogarnął już duch świątecznego rozleniwienia. Bez wyraźnego kierunku zaczęły wtorkowe notowania giełdy Eurolandu. U nas może być podobnie.

Wydaje się, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem będzie bujanie się indeksów wokół wczorajszego poziomu. Wczoraj po sporym wzroście rynek dotarł do kolejnej bariery 1950 pkt na WIG20, na zamknięciu nawet ją naruszając. Nie widać jednak było wielkiej chęci do przebicia jej w nieco wcześniejszej fazie sesji.

Rynek ustabilizował się w jej pobliżu i do Świąt chyba już pozostanie w jej pobliżu. O korektę raczej bym się nie martwił biorąc pod uwagę siłę kupujących, jaką popisali się w poniedziałek. Inwestorzy zachowali się bardzo odpowiedzialnie rozkładając popyt na całą długość sesji. To powinno gwarantować dłuższe utrzymanie się przy szczycie z próbami jego poprawienia.

Oczywiście nie należy zapominać, że i tak o wszystkim zdecydują zagraniczni dawcy kapitału. Kto wie, możliwe że w obliczu zapadającego na giełdach europejskich marazmu zdecydują się jednak jeszcze na podciągnięcie indeksów GPW, traktując nasz rynek (jak zwykle) jako dobrą platformę do spekulacyjnego zarobku.

W takiej sytuacji należałoby się liczyć z dotarciem WIG20 do 2000 pkt jeszcze przed Świętami. To wydaje się jednak mniej prawdopodobne od stabilizacji na obecnym wysokim poziomie. Dalszego ciągu wzrostu oczekuję raczej na przełomie grudnia i stycznia w ramach tzw. efektu stycznia. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wtorek na GPW zacznie się raczej bez większych zmian