Wtorek w Pulsie Biznesu: BGŻ szuka 1,6 mld złotych

opublikowano: 22-01-2001, 19:35

BGŻ szuka 1,6 mld zł, a ma szansę dostać jedynie 560 mln zł. Słabej jakości portfel kredytowy zmusił bank do zwiększenia kwoty rezerw celowych.

Michał Machlejd, prezes Banku Gospodarki Żywnościowej, uważa, że szybkie dokapitalizowanie spółki przyśpieszy prywatyzację. Uchroni także bank przed odchodzeniem od statutowych powinności w poszukiwaniu środków na rozwój.

Tymczasem najbliższe walne zgromadzenie akcjonariuszy Banku Gospodarki Żywnościowej pokaże, czy banki spółdzielcze chcą nadal tworzyć jedną grupę z dotychczasowym liderem struktury trójszczeblowej, a także czy możliwe będzie przejęcie większościowych udziałów w BGŻ przez BS-y. Już wiadomo, że jeśli tylko trzy banki regionalne będą skłonne przyłączyć się do BGŻ, a zrzeszone z nimi BS-y obejmą emisję akcji serii C, to nie zdobędą one przewagi w akcjonariacie banku krajowego. Dlatego BGŻ zachęca, by akcje objęły wszystkie BS-y będące w Krajowej Grupie i by przyłączyły się do niego wszystkie 9 BR-ów. Wiadomo, że im więcej banków się na to zdecyduje, tym większe będą szanse i na szybkie powodzenie prywatyzacji i dokapitalizowanie BGŻ.

Szczegóły we wtorkowym PB. Zapraszamy do lektury!

Żeby przeczytać artykuł kliknij tutaj.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Wtorek w Pulsie Biznesu: BGŻ szuka 1,6 mld złotych