Wtorkowa sesja uspokoiła nastroje inwestorów

Konrad Sobiecki
opublikowano: 07-10-2009, 00:00

Już z samego rana było widać, że kupujący wiedzą, co robią. Bez problemu przełamali oni 2200 pkt na WIG20. I nic w tym dziwnego. Mocno zielone zakończenie poniedziałkowej sesji za oceanem musiało dodać sił optymistom z Europy. Podobnie jak raport Bank of America, który zaleca kupowanie akcji europejskich banków. Kupujących wsparły też wzrosty w Azji. Popołudniowe dobre rozpoczęcie sesji na Wall Street dodało oliwy do ognia. Ostatecznie WIG20 zyskał 3 proc., osiągając 2222 pkt. Aktywność krajowych inwestorów była wyraźnie większa niż w poniedziałek. Obroty przekroczyły 1,4 mld zł. To dobry znak.

Wśród największych spółek żadna nie uszczupliła portfela inwestorów. Lokomotywą okazał się PKO BP. Na papiery państwowego banku przypadła też największa część obrotów. Od dzisiaj na giełdzie można już handlować prawami poboru. Warto zauważyć, że drożejące ostatnio akcje znacząco zwiększają wartość wspomnianych praw (w tym należących do skarbu państwa). WIG20 napędzały również spółki surowcowe — KGHM, Orlen czy Lotos. Na świecie wyraźnie drożała ropa, miedź i srebro.

Liderem wzrostów okazała się branża deweloperska. Najwięcej zarobić dał Triton, Immoeast i Polnord. Spółka Ryszarda Krauzego przed końcem roku planuje rozpocząć sześć nowych inwestycji mieszkaniowych oraz jedną inwestycję biurową. Ma jej w tym pomóc emisja obligacji zamiennych na akcje o wartości do 200 mln zł. Całą branżę deweloperską wsparła pozytywna rekomendacja analityków z Domu Inwestycyjnego BRE. Zauważyli oni, że nawet na słabym rynku, oferta sprzedażowa polskich deweloperów będzie się powoli wyczerpywać.

Z pozostałych firm wyróżnił się Techmex. Po poniedziałkowej, 37-procentowej przecenie kurs bielskiej spółki, której grozi upadłość, odrabiał straty. Zarząd Techmeksu pracuje nad możliwością zawarcia układu z bankowymi wierzycielami. Przez większą część dnia drożały też papiery Budimeksu. Prezes spółki Dariusz Blocher zapowiedział, że dzięki dobrej koniunkturze w segmencie budownictwa drogowego spółka może liczyć na rekordowe zyski w latach 2009-10. Wzrosty wspomogli też analitycy z Deutsche Banku. Specjaliści podnieśli cenę docelową dla papierów budowlanej spółki do 93 zł (to wciąż jednak 13 zł mniej niż na giełdzie).

Na wtorkowej sesji znów zadziałała magia nazwisk. Tym razem chętnie kupowano akcje spółek z portfela Romana Karkosika. Kilkanaście procent dał zarobić Skotan. Jego kurs odrobił dwudniowe spadki. Solidne wzrosty nie ominęły też Impexmetalu, Boryszewa i Hutmena.

Po poniedziałkowej szarży (+ 25 proc.) odpoczywał kurs Sobieskiego. Przypomnijmy, że do spółki wszedł nowy akcjonariusz — znany, amerykański aktor Bruce Willis.

Konrad Sobiecki

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Sobiecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy