Wtorkowe notowania nie przyniosły istotnych zmian

Tomasz Furman
opublikowano: 21-06-2000, 00:00

Wtorkowe notowania nie przyniosły istotnych zmian

Obecne działania inwestorów dokonujących transakcji na warszawskiej giełdzie nie są jednoznaczne. Odzwierciedleniem niepewności co do kształtowania się przyszłych cen akcji były wczorajsze notowania jednolite. Wprawdzie aktywność giełdowych graczy znacząco wzrosła, zarówno pod względem liczby złożonych zleceń, jak i wartości obrotów, ale za to wartość poszczególnych indeksów nie uległa istotnym zmianom. Również liczba przedsiębiorstw, które poprawiły swoje kursy w stosunku do tracących na wartości, była podobna.

SPOŚRÓD giełdowych branż ogólnie najwięcej zyskały spółki teleinformatyczne. Reprezentujący je indeks zyskał 1,1 proc. a podobny do niego SITech wzrósł o 1,2 proc. Co ciekawe, poza Apeximem (+4,7 proc.) i Optimusem (+3,8 proc.) żaden z emitentów tego sektora nie zyskał więcej niż 2 proc. swojej poniedziałkowej wartości. Jeżeli spojrzeć na tabelę wyników wczorajszej sesji nie widać również znaczących i spektakularnych działań inwestorów zgłaszających zwiększony popyt, chociażby na niektóre akcje. Nawet mimo że po dogrywce stosunek nadwyżek kupna do nadwyżek sprzedaży wyniósł 60 do 30, zanotowane najwyższe wzrosty cen nie były imponujące.

POWODÓW do zadowolenia nie mogą mieć zapewne akcjonariusze spółek notowanych na rynku narodowych funduszy inwestycyjnych. Z czternastu znajdujących się tym parkiecie emitentów aż dwunastu zanotowało spadek kursu. Notowania ciągłe niewiele tu zmieniły.

WIDOCZNE we wtorek wyczekiwanie inwestorów na symptomy zapowiadające zmiany na rynku może potrwać jeszcze jakiś czas. Trudności związane z oszacowaniem ryzyka wynikającego z dalszego niekorzystnego kształtowania się sytuacji makroekonomicznej w kraju w połączeniu z wiszącą ciągle w powietrzu wojną na górze, którą będą podsycać kandydaci startujący w wyborach prezydenckich, nie nastrajają optymistycznie. Jeżeli dodać do tego zbliżającą się porę wakacyjnych wyjazdów i gorącą aurę, raczej nie zachęcającą do większej aktywności, to sytuacja na warszawskiej giełdzie może się zmienić na gorsze. Nie oznacza to oczywiście, że ospałość rynku od razu przełoży się na spadki cen akcji — dużo tu będzie zależeć od koniunktury na giełdach zagranicznych. Niewątpliwie jednak w ostatnim czasie liczba ryzyk, z którymi może wiązać się poniesienie strat, znacząco wzrosła.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Furman

Polecane