Wtorkowe zapasy o kontrolę nad LOT

Mira Wszelaka
28-02-2007, 00:00

Sejmowe zwarcie i roszady w radzie nadzorczej — tak wyglądał jeden dzień z życia narodowego przewoźnika.

Sejmowe zwarcie i roszady w radzie nadzorczej — tak wyglądał jeden dzień z życia narodowego przewoźnika.

Zepchnięty do narożnika resort skarbu nie traci woli walki. Przegrał wczorajsze starcie o odzyskanie kontroli nad LOT. Różnicą trzech głosów połączone komisje skarbu i infrastruktury postanowiły zaproponować Sejmowi odrzucenie noweli ustawy zwiększającej wpływ skarbu na narodowego przewoźnika. Ale to nie koniec rozgrywki.

Śladami Pyrrusa

Skarb państwa ma prawie 68 proc. akcji LOT, a tylko czterech przedstawicieli w radzie nadzorczej. Marek Mazur, nowy prezes, wybrany został sześcioma głosami: trzema syndyka (25 proc. akcji LOT) i trzema pracowników (7 proc.). Projekt poselski autorstwa PiS zakładał zwiększenie wpływu skarbu na wybór prezesa poprzez zachowanie w spółce co najmniej 51 proc. głosów. Wnioskodawca Marek Suski, poseł PiS, uzasadniał, że chodzi o przywrócenie państwu wpływu na to, co dzieje się w LOT.

Komisje poparły jednak wniosek Ryszarda Zbrzyznego z SLD o odrzucenie noweli w pierwszym czytaniu. Według opozycji, projekt narusza prawo i prowadzi do renacjonalizacji. Zwycięstwo opozycji może okazać się pyrrusowe. Wystarczy, by koalicja zarządziła dyscyplinę w głosowaniu plenarnym.

Zaraz po wczorajszej sejmowej bitwie podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszy LOT skarb państwa postanowił odwołać z funkcji przewodniczącego rady nadzorczej Tomasza Gromka. Jego miejsce zajął Rafał Pasieka, członek zarządu w kontrolowanym przez państwo Ciechu.

Do rady z ramienia skarbu weszli też Małgorzata Ślepowrońska, dyrektor w Ciechu, i Adam Iwan, dyrektor nadzoru korporacyjnego w Enei. Dwaj ostatni uzupełnili wakaty m.in. po Tomaszu Dembskim, byłym p.o. prezesie LOT, który jako przegrany kandydat skarbu państwa na fotel prezesa LOT wycofał się z rady, i po Andrzeju Sojacie.

W radzie bez zmian

To jeszcze nie koniec. O godzinie 17.00 rozpoczęło się też posiedzenie rady nadzorczej, która miała dokonać tymczasowych zmian w zarządzie. Oficjalnie mówiło się o uzupełnieniu wakatów po Bartłomieju Zielińskim, wiceprezesie ds. finansowych, i Marku Krupińskim, wiceprezesie odpowiedzialnym za politykę handlową. Przedstawiciele resortu skarbu zapewne liczyli na odwołanie także prezesa Mazura. Obrady jednak nie przyniosły żadnych zmian personalnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wtorkowe zapasy o kontrolę nad LOT