Wtórna mieszkaniówka: Będzie gorzej, ale jeszcze nie teraz

PAL
22-10-2008, 13:56

Cena metra kwadratowego mieszkania oferowanego na sprzedaż na rynku wtórnym w Polsce we wrześniu nie zmieniła się – wynika z Raportu z rynku nieruchomości sporządzonego przez Open Finance oraz Oferty.net.

Jak czytamy w raporcie, ani kryzys na rynkach finansowych, ani zaostrzenie kryteriów udzielania kredytów nie wpłynęły na razie na ceny mieszkań na rynku wtórnym w Polsce. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że sprzedający na rynku wtórnym o wiele rzadziej niż deweloperzy mają do spłacenia zobowiązania kredytowe, dzięki czemu mogą dłużej czekać ze sprzedażą w imię osiągnięcia korzystniejszej ceny. To raczej deweloperzy dążą do szybkiej sprzedaży kosztem obniżenia cen. Autorzy raportu uważają, że w dłuższej perspektywie ceny na rynku wtórnym spadną: „Wymusi to ograniczenie popytu oraz silna konkurencja ze strony taniejących mieszkań na rynku pierwotnym”.

Specjaliści Open Finance oraz Ofert.net odnoszą się również do sytuacji na rynku kredytów.
Jak zauważają, raty kredytów złotowych wzrosły, a liczba banków udzielających kredytów na 100 proc. wartości nieruchomości topnieje z dnia na dzień. Doradcy finansowi przypominają, że choć w miarę poprawiania się sytuacji na rynku finansowym kredyty zapewne będą taniały, nie staną się tańsze dla tych osób, którzy zaciągają zobowiązania wobec banków obecnie. Zdaniem specjalistów z Open Finance oraz Ofert.net, w obliczu ostatnich zmian na rynku walutowym zaciąganie kredytów we frankach stało się bezprzedmiotowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAL

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / / Wtórna mieszkaniówka: Będzie gorzej, ale jeszcze nie teraz