Wulkan wyrzucił kamienie półszlachetne i utworzył plażę

PAP , DI
opublikowano: 10-11-2021, 12:19

Piękno natury zawsze zadziwia, nawet podczas strasznej dewastacji.

Wśród kamieni wyrzuconych przez znajdujący się w erupcji wulkan Combre Vieja na kanaryjskiej wyspie La Palma naukowcy znaleźli kamienie półszlachetne — oliwiny. Od tygodnia można też podziwiać pierwsze piaszczyste plaże utworzone na pasie zastygłej lawy.

„Czasami małe wulkany produkują coś wielkiego, jak kryształy oliwinu znalezione w wyrzuconej ostatnio lawie” — napisał na Twitterze Involcan, kanaryjski instytut wulkanologiczny. Oliwin to minerał pochodzenia wulkanicznego, zaliczany do obecnych w skałach magmowych krzemianów. Zazwyczaj ma kolor jasnozielony, jest uważany za kamień półszlachetny, chętnie wykorzystywany przez jubilerów do produkcji biżuterii. Jest spotykany na wielu obszarach wulkanicznych Wysp Kanaryjskich, ale jako ich geologiczne dziedzictwo jego zbieranie jest zabronione.

Adobe Stock

Dzięki erupcji wulkanu na pasie pierwszego jęzora lawy, który zastygł po wpadnięciu do morza, utworzyła się najmłodsza plaża w Hiszpanii. Według danych rządu kanaryjskiego wyspa zyskała obszar o długości 500 m w głąb morza i 820 m maksymalnej szerokości, a erozja spowodowana przez fale utworzyła piaszczyste miejsca. Pierwszy zastygły jęzor lawy zniszczył miasto Todoque 10 dni po rozpoczęciu erupcji wulkanu. Do tej pory lawa wypływająca z kilku szczelin wulkanu pokryła ponad 1000 ha wyspy La Palma, zniszczyła ponad 1000 budynków i wiele upraw rolnych. Zmusiła do ewakuacji ponad 7 tys. mieszkańców.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane